ZADZWOŃ 512 511 317

Co to jest fotowoltaika?

By Angela Świercz — In Blog — 27 września 2018

27

Wrz
2018

Fotowoltaika to nauka stojąca za najbardziej popularną formą wykorzystania energii słonecznej. Jest to proces przekształcania światła słonecznego bezpośrednio w energię elektryczną. Efekt fotowoltaiczny (PV) zaobserwowano po raz pierwszy w 1839 r., jednak dopiero w 1954 r. naukowcy byli w stanie odkryć, w jaki sposób działa.

Dawne programy kosmiczne były największymi zwolennikami technologii PV, ponieważ system ten był najlepszym źródłem energii dla ich satelitów. Od tego czasu branża rozwinęła się i prawdopodobnie widziałeś systemy PV wykorzystywane do zasilania elektroniki, samochodów, domów, budynków komercyjnych i do uzupełniania sieci energetycznych. Ze względu na zwiększoną wydajność, zmniejszenie kosztów i większe obawy o środowisko naturalne, popularność instalacji fotowoltaicznych znacznie wzrosła w ostatnich latach.

Jak działa proces PV?

Fotowoltaika wykorzystuje panele słoneczne do przechwytywania cząsteczek światła, które nazywane są fotonami. Te panele słoneczne mają wiele ogniw słonecznych zbudowanych z warstw różnych materiałów. Powłoka antyrefleksyjna na górze pomaga komórce uchwycić jak najwięcej światła. Poniżej znajduje się półprzewodnik (zwykle silikon) umieszczony pomiędzy przewodnikiem ujemnym na górze i przewodem dodatnim na dole. Gdy fotony są wychwytywane przez ogniwo słoneczne, zaczynają wypuszczać zewnętrzne elektrony atomów w półprzewodniku. Przewody ujemne i dodatnie tworzą szlak dla elektronów i powstaje prąd elektryczny. Ten prąd elektryczny przesyłany jest do przewodów, które wychwytują prąd stały. Przewody te prowadzą do falownika solarnego, który następnie przekształca go w prąd zmienny stosowany w domach. Im więcej zainstalowanych ogniw słonecznych, tym więcej energii elektrycznej powstaje.

W jaki sposób zainstalowane są panele słoneczne?

Instalacja panelu słonecznego rozpoczyna się od wyboru rodzaju panelu.

  • Monokrystaliczne krzemowe ogniwa słoneczne – Wykonane z monokrystalicznego krzemu (mono-Si), zwanego również krzemem jednokrystalicznym. Panele monokrystaliczne mają najwyższy wskaźnik wydajności, ponieważ są wykonane z najwyższej jakości krzemu. Są one jednak polecane w dobrze i stale nasłonecznionych  miejscach.
  • Polikrystaliczne ogniwa słoneczne oparte są na krzemie polikrystalicznym, zwanym polikrzemem (p-Si). Ze względu na niższą czystość krzemu, polikrystaliczne panele słoneczne są nieznacznie mniej wydajne niż monokrystaliczne. Ze względu na warunki atmosferyczne w Polsce, są one jednak częściej polecane, gdyż osiągają wyższą efektywność w warunkach zachmurzenia.

Po wybraniu typu panelu słonecznego następnym krokiem, jest dobór najlepszej lokalizacji. Najlepiej, gdy panele słoneczne są skierowane na południe i nie są zacienione. W ten sposób panele pochłaniają najwięcej światła słonecznego w ciągu dnia.

Panele słoneczne instalowane są w specjalnej aluminiowej ramie, zablokowanej przez klemy. Panele są okablowane przez producenta, a kable prowadzą do inwertera, który zmienia prąd stały w prąd zmienny. Następnie wyprodukowany i przetworzony prąd. przesyłany jest do licznika dwukierunkowego, aby umożliwić pobieranie oraz oddawanie energii do sieci. 

Istnieje wiele zalet energii słonecznej, a systemy fotowoltaiczne są potężną formą czystej energii. Prawidłowo dobrany i zainstalowany system PV, zaspokoi Twoje potrzeby energetyczne, oraz zminimalizuje Twoje rachunki. Dzięki tej niesamowitej technologii możesz mieć pewność, że Twoja instalacja będzie produkować przyjazną dla środowiska i zrównoważoną energię.

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jak fotowoltaika może obniżyć Twoje rachunki za energię elektryczną i uzyskać bezpłatną wycenę instalacji.