ZADZWOŃ 512 511 317

„Czysta energia”, czyli wpływ fotowoltaiki na ochronę środowiska

By Angela Świercz — In Blog — 16 kwietnia 2019

16

Kwi
2019

Zarówno właściciele domów, jak i przedsiębiorstwa coraz częściej wybierają energię słoneczną do zasilania swojej nieruchomości. W przeważającej części jest to spowodowane ciągłym wzrostem cen za energię elektryczną. Jednak zmniejszenie kosztów na rachunkach za prąd to tylko jedna z zalet fotowoltaiki. Czysta energia wytwarzana przez panele słoneczne może poprawić nasze zdrowie i chronić środowisko.

“Czysta energia”, czyli wpływ fotowoltaiki na ochronę środowiska

Tradycyjne źródła energii elektrycznej, takie jak węgiel i ropa naftowa, emitują szkodliwe związki chemiczne, takie jak dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, dwutlenki azotu, pył cząsteczkowy i rtęć. Każdy z tych związków wiąże się ze znanymi wyzwaniami środowiskowymi, w tym globalną zmianą klimatu, kwaśnymi deszczami, smogiem i skażonymi wodami. Panele fotowoltaiczne do wytwarzania energii elektrycznej wykorzystują jedynie cząsteczki światła słonecznego, przez co nie emitują żadnych związków chemicznych do atmosfery. Czysta energia wytworzona przez panele słoneczne korzystnie wpływa na środowisko, a więc również na nasze zdrowie. Gazy cieplarniane uwalniane poprzez wytwarzanie energii przez paliwa kopalne atakują nasze drogi oddechowe, oskrzela i układ krwionośny powodując szereg chorób, takich jak: astma, choroby serca, udar, a nawet raka.

Polska jest na niechlubnym pierwszym miejscu co do ilości najbardziej zanieczyszczonych miast w całej Europie. Jak wskazuje WHO na 50 miast z najwyższym wskaźnikiem CO2, aż 33 pochodzi z Polski. Komisarz Unii Europejskiej ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa twierdzi, iż na skutek zanieczyszczenia powietrza w Polsce umiera ponad 44 tysięcy osób rocznie.

Przeciętna instalacja fotowoltaiczna o mocy szczytowej 5 kWp jest w stanie zaopatrzyć nasze gospodarstwo w 5025 kWh energii elektrycznej rocznie. Może ona zaspokoić 100% potrzeb energetycznych dla przeciętnego czteroosobowego domu, a czysta energia wytworzona przez panele słoneczne, redukuje ok. 2200 kg emisji CO2 rocznie.  

Korzyści z fotowoltaiki są jasne. Nie tylko możesz zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną – możesz również zmniejszyć ślad węglowy, poprawiając nasze zdrowie i chroniąc środowisko. Umów się z naszym specjalistą na darmowy audyt, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, ile możesz zyskać, przechodząc na system słoneczny.