ZADZWOŃ 512 511 317

Co to jest instalacja off-grid? Kiedy ją stosować?

By Angela Świercz — In Blog — 3 stycznia 2019

03

Sty
2019

Chciałbyś całkowicie uniezależnić się od zakładu energetycznego i zastanawiasz się nad inwestycją w system off-grid? Zanim dokonasz wyboru, sprawdź, co to jest instalacja off-grid, aby upewnić się, że dokonałeś świadomego wyboru.

Co to jest instalacja off-grid?

Instalacje fotowoltaiczne dzielimy na dwa podstawowe typy: on-grid oraz off-grid. System on-grid (połączone z siecią) generują energię tylko wtedy, gdy instalacja podłączona jest do sieci. Wyprodukowaną przez fotowoltaikę nadwyżkę energii elektrycznej, możesz wysyłać i magazynować w zakładzie energetycznym, po czym wykorzystać, gdy będziesz potrzebować. System on-grid jest bardziej ekonomiczny i prostszy w instalacji. Ten system ma jednak dwie wady:

 • nie zapewnia zasilania podczas awarii sieci,

• zakład energetyczny nie przechowuje nam energii „za darmo”.

Instalacja off-grid (poza siecią) polega na całkowitym “odcięciu” się od zakładu energetycznego. System ten przechowuje wytworzoną energię w akumulatorach, dzięki czemu ma być całkowicie samowystarczalny. Największą zaletą instalacji off-grid jest to, że dostarczają one energię nawet wtedy, gdy jest awaria w zakładzie energetycznym. Niewątpliwą wadą systemu natomiast jest fakt, iż może nie być w stanie dostarczyć dostatecznej ilości energii elektrycznej, nie tylko ze względu na olbrzymie koszty inwestycji, ale i objętość całej instalacji. Instalacja off-grid wymaga również znacznie bardziej specjalistycznego sprzętu. Systemy te są nie tylko bardzo kosztowne i skomplikowane w montażu. Warto wspomnieć, że nie są tak przyjazne dla środowiska, jak instalacja on-grid.

Kiedy stosować instalację off-grid?

Instalacja off-grid nie jest polecana przez ekspertów, ponieważ nie tylko nie jest opłacalna finansowo, ale i trudna w montażu oraz zarządzaniu. Koszty inwestycyjne systemu są 3-4 razy wyższe niż przypadku instalacji połączonej z siecią. Nie mniej w przypadku obszarów oddalonych, gdzie sieć jest niedostępna lub w celu wyeliminowania podatności na awarie, instalacja off-grid może być dobrą alternatywą.

Przed inwestycją należy się jednak przyjrzeć wszystkim zaletom i wadom, aby dokonać właściwego wyboru. Instalacja on-grid może przynieść Ci wiele korzyści, takich jak oszczędności i pozytywny wpływ na środowisko. Jeżeli zastanawiasz się nad inwestycją w panele słoneczne, umów się z naszym specjalistą, w celu przeprowadzenia darmowego audytu.