ZADZWOŃ 512 511 317

Czy koronawirus wpłynie na rynek fotowoltaiczny?

By Angela Świercz In Blog

30

Sty
2020

Chiny są największym na świecie producentem paneli słonecznych. Według Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) ponad 60% światowej produkcji, pochodzi właśnie z tego kraju. Czy koronawirus wpłynie na rynek fotowoltaiczny? 

Czy koronawirus wpłynie na rynek fotowoltaiczny? 

Dane dotyczące śmiertelnego wirusa z Chin zmieniają się każdego dnia. Od 31 grudnia szczep koronawirusa zaraził więcej ludzi niż epidemia SARS w latach 2002-2003. Chiny zgłosiły 5 327 przypadków SARS podczas wybuchu epidemii, natomiast koronawirus przekroczył 7 700 przypadków zarażeń, a 170 zarażonych zmarło do dziś (30.01) do 3 rano. 

Co więcej, istnieje poważne, globalne zagrożenie epidemii, ponieważ wirus ten rozprzestrzenia się na całym świecie. W ciągu miesiąca odnotowano przypadki koronawirusa w Tajlandii, Hongkongu, innych krajach azjatyckich, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, oraz w Europie, w tym w graniczących z Polską Niemczech.  

Jak twierdzą ekonomiści na całym świecie, rozprzestrzeniający się w błyskawicznym tempie wirus z Chin i związana z nim panika, może spowodować większe straty ekonomiczne, niż początkowo przewidywano i może odbić się na globalnej gospodarce. 

Dziesiątki milionów chińskich obywateli jest zablokowanych nie tylko w podróżowaniu, przez zamknięcie granic, ale i niefunkcjonujące fabryki.  

Chiny są olbrzymim graczem na światowej arenie. To właśnie w tym kraju, w tym w mieście Wuhan, jest wiele znaczących dla gospodarki na całym świecie fabryk produkcyjnych, w tym z rynku fotowoltaicznego. Chiny są nie tylko pionierem w produkcji paneli słonecznych, ale i ważnych podzespołów. 

Biorąc pod uwagę wiele aspektów, w tym zamknięte fabryki, utrudniony eksport i czysto psychologiczny, z obawy o strach rozprzestrzeniania się wirusa, koronawirus wpłynie na rynek fotowoltaiczny.

Ponieważ rynek fotowoltaiczny jest w fazie olbrzymiego rozwoju, istnieje duże zagrożenie, że możemy mieć wkrótce wyższy popyt niż podaż. 

Oczywiście zależy to od tego, czy rząd chiński szybko i skutecznie powstrzyma wybuch epidemii, ale obecnie chińska gospodarka jest bardzo niestabilna i zakłócenie łańcuchu dostaw, wydaje się nieuniknione.  

Nie czekaj! Jeżeli jesteś zainteresowany instalacją fotowoltaiczną, już dziś umów się z naszym specjalistą, zanim koronawirus wpłynie na rynek fotowoltaiczny.

Leave a reply