ZADZWOŃ 512 511 317

Jakie są możliwości finansowania instalacji fotowoltaicznej?

By Angela Świercz — In Blog — 9 kwietnia 2019

09

Kwi
2019

Od minimalizacji rachunków za energię elektryczną po ochronę środowiska, panele słoneczne mają wiele zalet. Większość instalacji fotowoltaicznych jest w stanie generować energię przez 40 lat, co gwarantuje wieloletnie oszczędności. Inwestycja w system słoneczny nie należy jednak do najmniejszych, dlatego możesz zastanawiać się: “Jakie są możliwości finansowania instalacji fotowoltaicznej?”

Możliwości finansowania instalacji fotowoltaicznej

Na polskim rynku istnieje szeroka gama instytucji finansowych, które dają możliwość finansowania instalacji fotowoltaicznej z niskim oprocentowaniem. Kredyt na panele słoneczne pozwala klientom, uniknąć gwałtownej płatności gotówkowej z góry. Kredytobiorca staje się natychmiast właścicielem paneli, co oznacza, że może korzystać z ulg podatkowych i niższych kosztów za prąd, gdy tylko panele będą gotowe do pracy. Co więcej, należy pamiętać, iż ratę kredytu możemy spłacać ze środków, zaoszczędzonych na rachunkach za prąd.

Większość sprzedawców posiada oferty bankowe i może złożyć w naszym imieniu zapytanie kredytowe. W zależności od banku, kwoty o jaką się ubiegasz i oceny Twojej zdolności kredytowej, wstępną decyzję możesz otrzymać natychmiast.

Warto również skontaktować się z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ponieważ w zależności od województwa, każde może przeznaczać fundusze na inne projekty, natomiast wśród nich może być możliwość finansowania instalacji fotowoltaicznej. Wsparcie ze środków z WFOŚiGW można uzyskać w formie pożyczki, dotacji lub dopłat do kredytów.

W tej samej instytucji jednak za stałym naborem w całej Polsce można złożyć wniosek do programu “Czyste Powietrze”. W przypadku fotowoltaiki można ubiegać się o preferencyjną pożyczkę, której oprocentowanie (jest zmienne) nie może przekroczyć stopy WIBOR 3M powiększonej o 70 pkt  bazowych, czyli obecnie 2,4% w skali roku. Podobnie jak w przypadku kredytów z instytucji bankowych, większość sprzedawców instalacji fotowoltaicznej, może złożyć wniosek w Twoim imieniu, co zminimalizuje Twoje formalności.

Kolejne możliwości finansowania instalacji fotowoltaicznych pochodzą ze środków unijnych. Regionalne programy operacyjne funkcjonują w poszczególnych województwach i zarówno programy, jak i daty naborów mogą być inne dla każdego z nich. Aby dowiedzieć się, czy w Twoim województwie planowany będzie nabór na dofinansowanie do fotowoltaiki, warto skontaktować się z Lokalnym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich. Jeżeli Wojewódzki Program Operacyjny przewiduje ogłoszenie naboru wniosków, zapytaj o spotkanie informacyjne, w którym dowiesz się szczegółów dotyczących warunków otrzymania dotacji oraz złożenia wniosku.  

Podsumowanie

Istnieje kilka możliwości finansowania instalacji fotowoltaicznej.  Inwestycja w panele słoneczne obniży Twoje rachunki za prąd, zmniejszy ślad węglowy, a nawet zwiększy wartość Twojej nieruchomości – bez względu na to, w jaki sposób ją finansujesz. Jeżeli jesteś zainteresowany instalacją fotowoltaiczną i chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości finansowania, umów się z naszym specjalistą.