ZADZWOŃ 512 511 317

Nowe projekty NFOŚiGW – kto będzie mógł zostać prosumentem?

By Angela Świercz — In Blog — 2 maja 2019

02

Maj
2019

Prosument to termin pochodzący ze słów producent i konsument. Ponieważ instalacja fotowoltaiczna wytwarza energię elektryczną, jej właściciel staje się producentem. Natomiast ze względu na to, że nadal pozostajemy podłączeni do zakładu energetycznego i możemy pobierać z niego prąd, gdy instalacja nie dostarcza dostatecznej jego ilości jesteśmy również konsumentami. Według ustawy OZE gdy system fotowoltaiczny wytwarza tzw. nadwyżki energii elektrycznej, prosumenci mogą magazynować je w zakładzie energetycznym, po czym odebrać je w chwili wyższego zapotrzebowania. Dotychczas prosumentem mogła być jedynie osoba fizyczna. Tymczasem NFOŚiGW ogłosił nowe projekty wsparcia na OZE ze względu na walkę ze smogiem. Kto będzie mógł zostać prosumentem?

Nowe projekty NFOŚiGW – kto będzie mógł zostać prosumentem?

Jadwiga Emilewicz – Minister przedsiębiorczości i technologii zapowiedziała, że trwają prace poszerzenia katalogu prosumentów w ustawie OZE. Zmiany mają spowodować, że prosumentem będą mogły być małe i średnie przedsiębiorstwa oraz samorządy. Wszyscy prosumenci mogliby również  nie tylko magazynować energię w zakładzie energetycznym, ale i ją sprzedawać. Co więcej, NFOŚiGW ogłasza nowe projekty na dotacje i pożyczki dla OZE. Pierwsze nabory rozpoczęły się już 1 marca i mają potrwać do 20 grudnia. Nowe projekty NFOŚiGW skupiają się na wsparciu finansowym  dla samorządów i przedsiębiorców, przy czym dla samorządów ze środków krajowych, natomiast dla przedsiębiorców z unijnych. Wszystkie programy mają na celu ograniczenie lub uniknięcie szkodliwych emisji CO2 do atmosfery i budowę nowych lub rozbudowę istniejących źródeł energii elektrycznej. W ramach dotacji można ubiegać się o dofinansowanie do 80 procent inwestycji kosztów kwalifikowanych.

Nowe projekty NFOŚiGW oraz rozszerzenie katalogu prosumentów mogą być bardzo korzystne dla przedsiębiorców i samorządów. Dzięki tym wszystkim rozwiązaniom mogą oni poprzez dofinansowanie w znacznym stopniu zminimalizować rachunki za energię elektryczną, przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza oraz zarobić na sprzedaży nadwyżek prądu.

Jesteś zainteresowany instalacja fotowoltaiczną? Chciałbyś zostać prosumentem i skorzystać z dofinansowania? Umów się z naszym specjalistą na darmowy audyt.