ZADZWOŃ 512 511 317

Jak ogrzewać wodę panelami fotowoltaicznymi?

By Angela Świercz — In Blog — 6 maja 2019

06

Maj
2019

Każdy, kto zainwestował w panele fotowoltaiczne, chce w pełni wykorzystać wytworzoną przez nie energię elektryczną, a jednym z największych pożeraczy prądu dla większości gospodarstw domowych, jest podgrzewacz wody. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak ogrzewać wodę za pomocą energii słonecznej.

Jak ogrzewać wodę panelami fotowoltaicznymi?

Wykorzystanie energii słonecznej, aby ogrzewać wodę, może być najlepsza opcją finansową.

Najbardziej powszechnym podgrzewaczem wody w polskich gospodarstwach domowych, jest bojler elektryczny. Jeżeli nie masz zainstalowanych paneli słonecznych, cała energia niezbędna do podgrzania zbiornika, pochodzi z sieci. Biorąc pod uwagę, że najwięcej energii elektrycznej pobierają urządzenia podgrzewające, może to być bardzo kosztowne. Panele fotowoltaiczne za pomocą ogniw krzemowych, przechowują cząsteczki światła i przekształcają je w energię elektryczną. Dzięki temu, przy odpowiednio dobranej mocy, możesz wykorzystać ją, aby ogrzać wodę w zbiorniku. Prawdopodobnie zaspokoi to większość ogrzewania wody, a zbiornik zostanie uzupełniony przez sieć elektryczna tylko wtedy, gdy fotowoltaika nie wytwarza energii. Na uwagę zasługuje również fakt, iż system fotowoltaiczny jest w pełni zautomatyzowany i nie wymaga żadnej obsługi. Aby ogrzewać wodę panelami słonecznymi i w pełni wykorzystać instalację, warto zainstalować inwerter z dodatkowym stykiem sterującym załączania urządzeń, który po nagrzaniu zbiornika, przełęczy energię na inne urządzenia.

Kolejnym sposobem, aby za pomocą paneli słonecznych ogrzewać wodę, jest połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła. Pompy ciepła są bardziej efektywne niż konwencjonalne bojler elektryczne, ponieważ pobierają ciepło z powietrza, zamiast wytwarzać je z energii elektrycznej. Do działania pobierają niewielką ilość prądu, co wpływa na ogólną poprawę wydajności i zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w domu.  Za pomocą pompy ciepła w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi, możesz ogrzewać wodę całkowicie za darmo.

Dzięki instalacji fotowoltaicznej możesz nie tylko zaoszczędzić, aby ogrzewać wodę, ale i całkowicie zminimalizować rachunki za prąd. Inwestycja w energię słoneczną gwarantuję zaspokojenie energetyczne na 40 lat, dzięki czemu możesz na zawsze uniezależnić się od zakładu energetycznego. Umów się z naszym specjalistą na darmowy audyt, aby dowiedzieć się więcej.