ZADZWOŃ 512 511 317

Panele polikrystaliczne czy monokrystaliczne? Jaka jest różnica?

By Angela Świercz — In Blog — 23 kwietnia 2019

23

Kwi
2019

Podczas oceny paneli słonecznych dla systemu fotowoltaicznego napotkasz dwie główne kategorie paneli: monokrystaliczne panele słoneczne i polikrystaliczne panele słoneczne. Zarówno monokrystaliczne, jak i polikrystaliczne panele słoneczne spełniają tę samą funkcję w całym systemie fotowoltaicznym: przechwytują energię ze słońca i przetwarzają ją w energię elektryczną. Oba są również wykonane z krzemu, który to właśnie odpowiada, za przechwytywanie cząsteczek światła. Zastanawiasz się, które panele będą dla Ciebie bardziej odpowiednie? Panele polikrystaliczne czy monokrystaliczne?
Zarówno monokrystaliczne, jak i polikrystaliczne panele słoneczne mogą być dobrym wyborem dla Twojego domu, ale istnieją kluczowe różnice między tymi dwoma rodzajami technologii, które powinieneś zrozumieć przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie energii słonecznej.

Monokrystaliczne panele słoneczne

Monokrystaliczne panele słoneczne są uważane za lepszy produkt solarny. Główne zalety paneli monokrystalicznych to wyższa efektywność i gładsza estetyka.
Aby wykonać ogniwa słoneczne na monokrystaliczne panele słoneczne, krzem formuje się w sztabki i tnie na wafle. Te typy paneli są nazywane monokrystalicznymi, aby wskazać, że zastosowany krzem jest krzemem jedno-kryształowym. Ponieważ komórka składa się z jednego kryształu, elektrony, które generują przepływ energii elektrycznej, mają więcej miejsca do poruszania się. W rezultacie monokrystaliczne panele są bardziej wydajne niż ich polikrystaliczne.

Polikrystaliczne panele słoneczne

Polikrystaliczne panele słoneczne mają na ogół niższą wydajność niż monokrystaliczne, ale ich zaletą jest niższa cena. Ponadto, polikrystaliczne panele słoneczne są bardziej wydajne w pochmurne dni, co wydaje się dużą zaletą dla Polskiego klimatu.
Polikrystaliczne panele słoneczne są również wykonane z krzemu. Jednak zamiast używać pojedynczego kryształu krzemu, producenci topią wiele fragmentów krzemu, tworząc wafle do panelu. Polikrystaliczne panele słoneczne są również określane jako multikrystaliczne lub krzem wielowodorotlenowy. Ponieważ w każdej komórce znajduje się wiele kryształów, elektrony mają mniej swobody ruchu. W rezultacie polikrystaliczne panele słoneczne nieznacznie niższą wydajność podczas bezchmurnej pogody niż panele monokrystaliczne. Podczas gdy sprawność paneli monokrystalicznych charakteryzuje się na poziomie 15-18% w przypadku paneli polikrystalicznych wynosi ona 14-16%.

Panele polikrystaliczne czy monokrystaliczne? Które są właśnie dla Ciebie?


Oszczędność pieniędzy jest jednym z najlepszych powodów dla inwestycji w energię słoneczną, a niezależnie od tego, czy wybierzesz panele polikrystaliczne czy monokrystaliczne, zmniejszysz rachunki za prąd. Wybrana opcja sprowadza się do osobistych preferencji, ograniczeń przestrzennych i czasu zwrotu inwestycji.
Osobiste preferencje – jeśli kolor Twoich paneli słonecznych jest dla Ciebie ważny, pamiętaj, że monokrystaliczne i polikrystaliczne panele słoneczne wydają się wyglądać inaczej na Twoim dachu. Typowy panel monokrystaliczny będzie miał ciemniejszy czarny kolor, podczas gdy typowy panel polikrystaliczny będzie miał bardziej niebieską barwę.
Ograniczenia przestrzeni – Powinieneś preferować wydajniejsze panele słoneczne, jeśli rozmiar systemu PV jest ograniczony przez ilość miejsca dostępnego na Twoim dachu. Z tego powodu opłacanie dodatkowych kosztów w celu uzyskania bardziej wydajnych paneli monokrystalicznych, może mieć sens. Ewentualnie, jeśli masz miejsce na dachu lub instalujesz energię słoneczną na gruncie, wówczas polikrystaliczna instalacja będzie bardziej ekonomiczna.
Zwrot inwestycji – Jeśli kupujesz system fotowoltaiczny, płacenie więcej za wysokowydajne monokrystaliczne panele będzie skutkować dłuższym zwrotem z inwestycji w energię słoneczną.

Nadal zastanawiasz się czy wybrać panele polikrystaliczne czy monokrystaliczne? Umów się z naszym specjalistą, który pomoże Ci dobrać najlepszą instalację dostosowaną do Twoich potrzeb.