ZADZWOŃ 512 511 317

Czy warto zainwestować w farmę fotowoltaiczną?

By Angela Świercz — In Blog — 8 kwietnia 2019

08

Kwi
2019

Podczas gdy właściciele domów wyposażeni w panele słoneczne na swoich dachach dążą do wygenerowania wystarczającej mocy, aby zaspokoić swoje indywidualne potrzeby energetyczne. Farmy słoneczne są zaprojektowane w celu generowania oraz sprzedaży energii elektrycznej. Czy warto zainwestować w farmę fotowoltaiczną?

Czy warto zainwestować w farmę fotowoltaiczną?

Farmy fotowoltaiczne to naziemna instalacja słoneczna o mocy od kilkudziesięciu kilowatów do kilku megawatów.

Farma paneli słonecznych zasila sieć elektryczną tak samo, jak elektrownie wykorzystujące paliwa kopalne. Z tym wyjątkiem, że farmy fotowoltaiczne nie wytwarzają żadnych zanieczyszczeń i zużywają bardzo mało wody w porównaniu z tradycyjnymi elektrowniami.

Aby zainwestować w farmę fotowoltaiczną, niezbędne jest znalezienie odpowiednio dużej i nasłonecznionej powierzchni. 1 MW farmy fotowoltaicznej zajmuje około 2 ha powierzchni gruntu.

Aby móc sprzedawać wytworzoną przez farmę fotowoltaiczną energię należy uzyskać z zakładu energetycznego warunki przyłączeniowe oraz koncesję z Urzędu Regulacji Energetyki.

Przyjmuje się, iż farma fotowoltaiczna jest w stanie wyprodukować ponad 1000 kWh rocznie z zainstalowanej mocy kW.

Czas zwrotu inwestycji w farmę fotowoltaiczną, zależy od ceny działki, którą kupiłeś lub dzierżawisz, oraz ceny sprzedaży energii elektrycznej.

W 2018 roku Polski rząd wprowadził nowelizację ustawy OZE, która przewiduje, iż inwestorzy odnawialnych źródeł energii, będą mieć zapewnioną przez 15 lat stałą cenę sprzedaży energii elektrycznej od uruchomienia jej wytwarzania. Ma być ona dodatkowo co roku podwyższana o poziom inflacji. Jak podawało wówczas Ministerstwo, na nowelizacji ustawy mają najbardziej skorzystać inwestycje w farmę fotowoltaiczną do 1 MW.

Pod koniec roku 2018 Ministerstwo Energii podało ceny referencyjne na rok 2019 dla projektów fotowoltaicznych. Dla farm o mocy do 1 MW – 370 zł/MWh i powyżej 1 MW – 350 zł/MWh.

Podano również planowaną ilość zakupu energii w koszyku aukcyjnym wiatrowo-fotowoltaicznym. W 2019 roku dla projektów o mocy do 1 MW przewidziano zakup 24 097 500 MWh, natomiast dla farm powyżej 1 MW przewidziano zakupienie 67 500 000 MWh energii elektrycznej.     

Od czasu nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, kiedy mamy gwarancję ceny sprzedaży, wydaje się, iż warto zainwestować w farmę fotowoltaiczną.

Jeżeli chciałbyś zainwestować w farmę fotowoltaiczna, umów się z naszym specjalistą!