Blog

Czy mogę zamontować panele fotowoltaiczne mieszkając w bloku?

Odnawialne źródła energii zyskują coraz większą popularność. Dzieje się tak nie tylko ze względu na to, iż mogą nam przynieść wiele oszczędności. Wśród naszej społeczności rośnie również świadomość, o wpływie zanieczyszczenia powietrza na nasze zdrowie. Wiele osób uważa, że panele słoneczne dedykowane są jedynie dla właścicieli domów, natomiast mieszkając w bloku, nie mają szans na ich instalację. W dzisiejszym artykule dowiesz się, czy właściciele lokali w bloku mogą wytwarzać swój własny prąd. Czy można zamontować panele fotowoltaiczne mieszkając w bloku?

 

Dobrą wiadomością jest to, że mieszkając w bloku, masz szansę zamontować panele fotowoltaiczne. Wymaga to jednak więcej biurokracji i zezwolenia spółdzielni mieszkaniowej. Jeżeli chciałbyś zainstalować fotowoltaikę mieszkając w bloku, pierwszym krokiem, jaki powinieneś wykonać, to kontakt ze spółdzielnią z prośbą o udostępnienie informacji, czy w bloku, w którym mieszkasz, znajdują się już panele słoneczne, bądź czy istnieją plany ich montażu. Dodatkowo, powinieneś zapytać, czy spółdzielnia przewiduje wykorzystanie części wspólnych bloku do indywidualnych celów właścicieli mieszkań. Warto w tym celu zapoznać się ze statutem spółdzielni. W większości przypadków statut udostępniany jest na stronie internetowej. Jeżeli nie, spółdzielnia ma obowiązek udostępnić go na wniosek każdego mieszkańca. W dokumencie tym znajdziesz informację, co do użytkowania i wykorzystywania części wspólnych budynku. Jeżeli wykorzystywanie ich, jest przewidziane w statucie, możesz złożyć wniosek do zarządu spółdzielni o montaż instalacji fotowoltaicznej. Wniosek powinien zawierać projekt instalacji, miejsce przedsięwzięcia – jego przewidywany wpływ na infrastrukturę budynku, oraz przeznaczenie wykorzystania części wspólnej budynku.

 

Jeżeli nie ma przeciwwskazań dotyczących zacienienia, możesz również rozważyć zamontowanie fotowoltaiki na swoim balkonie. Pamiętaj jednak, iż to, że jesteś właścicielem lokalu, nie oznacza, że jesteś właścicielem budynku. W przypadku montażu fotowoltaiki na balkonie, również musisz złożyć wniosek do spółdzielni o pozwolenie na zabudowę zewnętrznej strony balkonu. Mieszkając w bloku, również możesz wytwarzać swój własny prąd i zaoszczędzić na rachunkach. Chcesz zainwestować w panele słoneczne? Umów się na bezpłatny audyt z naszym specjalistą fotowoltaicznym.