Blog

Czy możemy sprzedawać wyprodukowaną energię z paneli fotowoltaicznych?

Panele słoneczne przekształcają cząsteczki światła słonecznego w energię elektryczną, która zostaje bezpośrednio dostarczana do naszej sieci domowej. Natura nie jest jednak równomierna i nie zawsze mamy jednakowy uzysk energii. Podczas gdy zimą dni są krótsze, przez co produkują one mniej prądu, latem często mamy nadwyżki. Co dzieje się w przypadku, gdy we własnym zakresie nie możemy spożytkować nadmiaru energii? Czy możemy sprzedawać wyprodukowaną energię z paneli fotowoltaicznych?

 

Czy możemy sprzedawać wyprodukowaną energię z paneli fotowoltaicznych? Właściciele instalacji fotowoltaicznych, to prosumenci. Co to oznacza? Słowo prosument jest zbitką wyrazów “producent” i “konsument”. Ponieważ Twoja instalacja wytwarza energię elektryczną, stajesz się jej producentem. Nadal jednak jesteś również konsumentem, ponieważ wciąż pozostajesz podłączony do zakładu energetycznego, z którego możesz pobierać prąd.

 

Potocznie mówi się, że możemy sprzedawać wyprodukowaną energię z paneli fotowoltaicznych. Jednak według ustawy OZE prosument nie może czerpać korzyści materialnych pochodzących ze sprzedaży energii do sieci. Nadwyżki wyprodukowanej energii, możemy zaś oddawać (“magazynować”) do zakładu energetycznego, po czym, gdy mamy większe zapotrzebowanie na prąd (np. zimą) pobrać go z sieci, z upustem. To jaki upust otrzymamy, zależne jest od wielkości naszej instalacji. Jeżeli posiadamy instalację fotowoltaiczną do 10 kW, możemy odebrać sobie 80% oddanej wcześniej energii. Właściciele instalacji powyżej 10 kW oraz do 40 kW za darmo odbiorą 70% każdej oddanej 1 kWh. Twoja instalacja fotowoltaiczna automatycznie wysyła do dystrybutora sieci, nadwyżki wytwarzanego prądu oraz odwrotnie. Energia pobierana jest z sieci, gdy system nie jest w stanie dostarczyć nam jej dostatecznej ilości.

 

Ze swoim operatorem rozliczamy się na zasadzie bilansu energii oddanej a pobranej, pod koniec okresu rozliczeniowego. Zasada magazynowania energii elektrycznej jest korzystna dla prosumenta. Pomimo iż nie mogą oni sprzedawać wyprodukowaną energię z paneli fotowoltaicznych, oddawanie jej, umożliwia pełne wykorzystanie instalacji. Jakkolwiek bardziej zachęcająca byłaby możliwość odebrania 100% wytworzonej energii, utrata 20% jest opłacalna z ekonomicznego punktu widzenia. Jeżeli jesteś zainteresowany instalacją fotowoltaiczną i chcesz sprawdzić, ile możesz zaoszczędzić na swoim rachunku za energię elektryczną, umów się z naszym specjalistą.