Blog

Czy panele słoneczne wymagają konserwacji?

Panele słoneczne zaprojektowano tak, aby działały min 25 lat. Odpowiednio utrzymana instalacja może mieć wpływ na uzysk energii od 2 do nawet 30%. Co do zasady system fotowoltaiczny nie wymaga konserwacji, ponieważ dochodzi do samoistnego oczyszczenia podczas deszczowych warunków atmosferycznych. Jednak czasem możemy chcieć sami oczyścić zabrudzenia gromadzone na modułach, takie jak pył, czy odchody ptaków.  W jaki sposób dokonać samodzielnej konserwacji?

Nie używaj wysokiego ciśnienia

Użycie zbyt wysokiego ciśnienia do konserwacji paneli słonecznych może uszkodzić moduły, lub przedostać się do skrzynki przyłączeniowej. Jako podejście ogólne zaleca się, aby podczas używania węża ciśnienie utrzymywało się poniżej 40 bar. Zaleca się również, aby czyszczenie odbywało się za pomocą rozpylonego strumienia wody w dyszy (zraszacza).

Używaj wody o podobnej temperaturze

Producenci paneli słonecznych nie zalecają stosowania zimnej lub gorącej wody do czyszczenia paneli. Powodem tego jest to, że nagłe i drastyczne różnice temperatury mogą spowodować pęknięcie powierzchni szkła. Najlepiej czyścić panele słoneczne za pomocą wody o temperaturze otoczenia podczas wczesnych poranków (6-7 rano), kiedy temperatury modułów będą niskie po schłodzeniu przez noc i kiedy nie rozpocznie się wytwarzanie energii słonecznej.

Użyj miękkiej szczotki lub gąbki do konserwacji

Jakkolwiek do czyszczenia paneli możesz zastosować jedynie zraszacz, czasem możesz potrzebować użycia dodatkowych akcesoriów. Szkło zamontowane na modułach jest mocne, jednak użycie materiałów ściennych, może zarysować powierzchnię szkła, zmniejszając wydajność lub nawet uszkadzając moduł. Możesz użyć zwykłej gąbki lub miękkiej szczotki do usunięcia zabrudzeń.

Nie używaj detergentów

Czasami właściciele domów lub sprzedawcy mogą zalecić użycie detergentów do czyszczenia modułów. Jednak wszystko, czego naprawdę potrzebujesz, to woda, ewentualnie z dodatkiem mydła. Stosowanie detergentów do prania przeznaczonych do innych celów nie jest zalecane, ponieważ mogą one powodować wilgoć lub rozwarstwienie na poziomie ogniw słonecznych, co spowoduje utratę gwarancji paneli i nieuchronnie je uszkodzi.

Przeczytaj instrukcje producenta panelu słonecznego

Nikt nie daje wskazówek, jak prawidłowo czyścić i traktować Twoje panele słoneczne jak producent. Instrukcje instalacji modułów są ogólnie dostępne w Internecie, a wiele z nich jest dołączonych do paneli. Spójrz na nie i dowiedz się więcej o swoich modułach.

Nie przechodź nigdy przez moduły

Panele słoneczne są zaprojektowane tak, aby wytrzymać specyficzne rozproszone obciążenia śniegiem i wiatrem. Jeśli Twoja skoncentrowana masa jest powyżej zaprojektowanych obciążeń, możesz spowodować mikropęknięcia, zmniejszając z czasem wydajność modułu. Poza tym powierzchnia paneli słonecznych może być śliska, a jeśli dodajesz mydło i wodę do mieszanki, prawdopodobieństwo upadku jest dość wysokie.

 

Jak widać, proces konserwacji jest prosty. Przeprowadzony 1-2 razy w roku może zmaksymalizować wydajność energii słonecznej. Podczas czyszczenia paneli (szczególnie na dachu) nie zapominaj o zachowaniu bezpieczeństwa. Producenci paneli słonecznych nigdy nie zalecają wchodzenia na dach w celu oczyszczenia modułów bez specjalnej ochrony (uprzęże), ale dzięki tym wskazówkom można to zrobić samodzielnie, będąc na ziemi lub korzystając z drabiny. Nie masz jeszcze instalacji fotowoltaicznej, a chciałbyś uzyskać niezależność energetyczną? Umów się z naszym specjalistą na darmowy audyt.