Blog

Czy warto ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?

Inwestycja w system fotowoltaiczny ma wiele zalet. Panele słoneczne zagwarantują Ci zminimalizowanie rachunków za energię elektryczną, generując prąd przez ok. 40 lat a zainstalowany system zwiększy wartość Twojej nieruchomości. Ponieważ inwestycja w fotowoltaikę nie jest małym wydatkiem, wielu właścicieli domów zastanawia się, czy warto ubezpieczyć panele fotowoltaiczne przed kradzieżą lub uszkodzeniem przez czynniki zewnętrzne.

 

Czy warto ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?
Panele słoneczne są bardzo trwałe. Producenci testują swoje produkty w rzeczywistych warunkach i sprawdzają, czy są w stanie wytrzymać zarówno zwykłe zużycie, jak i ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak silne wiatry, gradobicie, ulewy czy obfite opady śniegu. Twoja instalacja fotowoltaiczna będzie również wyposażona w gwarancję, która będzie się różnić w zakresie warunków, w zależności od oferty sprzedawcy. Uzyskanie silnej gwarancji pomaga zapewnić, że Twój system będzie wytwarzał czystą, wolną od emisji energię elektryczną przez dziesięciolecia. Pomimo tego warto ubezpieczyć panele fotowoltaiczne przed szkodami czy ewentualną kradzieżą.

 

Przedmiotem ochrony ubezpieczenia jest cała instalacja, na którą składają się zarówno panele fotowoltaiczne, jak i konstrukcja, całe oprzyrządowanie i inwerter. W zależności od ubezpieczyciela zakres ochrony może być różny, jednak najczęściej obejmuje:

  • Uszkodzenia na skutek warunków atmosferycznych, takich jak: mróz, grad, śnieg czy huragan;
  • Pożaru, wybuchu, powodzi, kradzieży, wandalizmu, wadliwie wykonanej instalacji, błędu projektowego czy błędu eksploatacyjnego;
  • Awarii mechanizmu, zwarcia, błędnego działania i innych przyczyn.  

Prawidłowo zainstalowany system powinien działać bezawaryjnie przez długie lata. Aby był w pełni chroniony przed skutkami nieszczęśliwych wydarzeń, warto ubezpieczyć panele fotowoltaiczne. Zapoznaj się z ofertami firm fotowoltaicznych, aby znaleźć opcję posiadającą odpowiednie certyfikaty sprzętu, gwarancję i ubezpieczenie dostosowane do Twoich potrzeb. Wybierając wysokiej jakości sprzęt i wykwalifikowanego instalatora, możesz mieć pewność, że Twoja inwestycja w energię słoneczną przyniesie Ci same korzyści i nie stracisz poniesionych nakładów.Jeżeli jesteś zainteresowany inwestycją w panele słoneczne i chciałbyś w cenie ubezpieczyć panele fotowoltaiczne, umów się z naszym specjalistą na darmowy audyt.