Blog

Ekologiczna energia

W dzisiejszych czasach, kiedy planeta jest eksploatowana do granic możliwości poszukujemy ekologicznych i opłacalnych rozwiązań. Stosowanie energii odnawialnej staje się coraz bardziej popularne. Jednym ze źródeł takiej energii jest światło słoneczne - do największych zalet korzystania z niego jest to, że jest ogólnodostępne i nie podlega całkowitemu wyczerpaniu. Słońce świeci bowiem przez cały rok; z tą różnicą tylko, że w niektóre pory roku nieco słabiej - jednakże, jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne nie stanowi to problemu.

Solary czy panele FV?

Możesz spotkać się z dwoma terminami dotyczącymi sprzętu, który pozwala korzystać z energii słonecznej. Są to solary – kolektory słoneczne oraz proponowane przez nas panele fotowoltaiczne (zwane również ogniwami). Wiele osób postrzega te nazwy jako synonimy, jednak jest to duży błąd, ponieważ są to urządzenia opierające się na innej technologii.

Podstawowe podobieństwa i różnice

Łączy je to, że wykorzystują ten sam rodzaj energii odnawialnej i zapewne dlatego są ze sobą mylone. Ponadto, ich wygląd jest zbliżony - są to płaskie, ciemne elementy montowane najczęściej na dachach budynków. Jednakże, różnią się w zasadniczej kwestii: wykorzystują energię słoneczną w zupełnie innym celu. Kolektory słoneczne przeznaczone są do ogrzewania wody, a panele fotowoltaiczne służą do wytwarzania darmowego prądu, który możemy dowolnie wykorzystać. Można stosować jedno i drugie rozwiązanie, natomiast nie jest to często praktykowane ze względu na ogromną ilość miejsca, jakie zajęłoby połączenie jednego i drugiego rodzaju paneli.

Czym są solary?

Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne wyglądają prawie tak samo, a przeznaczone są do innych celów - z czego są zatem zbudowane? Działanie kolektorów słonecznych opiera się w dużej mierze na roztworu glikolu, który krąży w panelach. Panele skonstruowane są z izolacji, rur, absorbera oraz szyby. Pochłaniane światło słoneczne ogrzewa roztwór, a następnie nagrzany płyn transportowany jest za pomocą rur i pompy obiegowej do specjalnego zasobnika, gdzie oddaje swoje ciepło wodzie używanej w budynku. Niestety, podstawową wadą tej technologii jest to, że zimą produkuje znacznie mniej ciepła ze względu na mniejszą ilość dostępnego światła.

Czym są ogniwa FV?

Panele fotowoltaiczne natomiast są o wiele bardziej uniwersalne - działają wydajnie przez cały rok, nawet w niskich temperaturach, które pobudzają krzem do działania. Produkują prąd, który możemy dowolnie wykorzystać. Zbudowane są z paneli – ogniw z kryształów krzemu, folii, szyby, elektroizolacji, przewodów i puszki podłączeniowej, a także inwertera. Jego zadaniem jest przemiana wytworzonego prądu stałego na zmienny, czyli gotowy do użytku. Darmowy prąd wytwarzany jest jako skutek padania fotonów na panel krzemowy, co powoduje ruch zawartych w nim ładunków, a więc potencjał elektryczny. Wybór oferowanych przez nas paneli fotowoltaicznych jest niezwykle opłacalną inwestycją, ponieważ mogą dostarczać darmowy, ekologiczny prąd nawet przez 40 lat, przez cały rok.