Blog

Jak wybrać panele fotowoltaiczne?

Instalacja systemu słonecznego to inteligentna inwestycja finansowa, jednak wiele osób zastanawia się, jak wybrać panele fotowoltaiczne. Gdy oceniasz oferty różnych firm, musisz wziąć pod uwagę wiele różnych czynników – sprzęt, który wybierzesz, opcje finansowania, czy firma solarna – mają olbrzymi wpływ na zwrot Twojej inwestycji. Ten przewodnik pomoże Ci ocenić, jak wybrać panele fotowoltaiczne.

Jak wybrać panele fotowoltaiczne?

Koszt systemu fotowoltaicznego

Jest to prawdopodobnie pierwszy czynnik, który większość osób rozważa przy porównywaniu ofert. Koszt paneli słonecznych zależy od różnych zmiennych: moc paneli, rozmiaru, marki, jakości materiałów, okresu gwarancji oraz wszelkich certyfikatów, jakie posiadają panele fotowoltaiczne. Jakkolwiek kiedy zastanawiasz się, jak wybrać panele fotowoltaiczne, cena odgrywa jedną z kluczowych ról, nie powinien to być jedyny czynnik wyboru. Najtańsze panele mogą nie być najbardziej wydajne, nie mieć gwarancji i nie być dobrą opcją długoterminową. Panele słoneczne mają swoją żywotność (ok. 40 lat), dlatego ważniejsze jest zapewnienie dobrej jakości systemu niż wybór najtańszej opcji.

Jakość paneli słonecznych

Uwzględnia to sposób produkcji panelu i jakość użytych materiałów. Istnieją różni producenci, których produkty różnią się jakością, ceną i wydajnością. Jedni kontrolują każdy etap procesu produkcji, kładą silny nacisk na jakość i dużo inwestują w badania i rozwój. Inni, starają się jedynie kopiować produkt, ucinając koszty na jego jakości i wydajności, ale ich panele są w bardziej przystępnych cenach. Ponieważ planujesz dużą inwestycję, poświęć trochę czasu na badania. Zacznij od gwarancji, które oferuje producent na swój sprzęt. Podobnie jak wszystko inne, panele słoneczne ulegają degradacji i z upływem czasu stają się mniej wydajne. Wielu producentów gwarantuje, że produkcja energii przez ich panele nie spadnie poniżej określonego progu przez jakiś czas (najczęściej do 25 lat). Ponadto niektórzy producenci mają gwarancję na materiały w przypadku awarii paneli. Jeżeli producent nie oferuje długiego okresu gwarancji, można podejrzewać, że nie ma on zaufania do swojego produktu, ponieważ nie chce wziąć za niego odpowiedzialności.

Efektywność energetyczna i rozmiar

Kiedy zastanawiasz się, jak wybrać panele fotowoltaiczne, musisz również zwrócić uwagę na ich efektywność energetyczną i rozmiar. Moc paneli odpowiada za to, ile energii będzie w stanie wygenerować Twój system. Im bardziej wydajny, tym lepszy (i droższy). Nie zawsze najlepszym wyborem jest uzyskanie największej i najbardziej wydajnej instalacji, ponieważ może się okazać, że wydasz więcej pieniędzy, niż masz zapotrzebowanie energetyczne. Powinieneś dokładnie oszacować swoje zapotrzebowanie i dopasować moc instalacji, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

 

Wielkość instalacji uwzględnia rozmiar fizyczny paneli i rozmiar w Watach. Upewnij się, że kupujesz panele, które mają wystarczającą moc, aby zasilić wszystkie niezbędne urządzenia elektryczne, a także, że masz wystarczająco dużo miejsca, aby je zainstalować. Fizyczny rozmiar paneli będzie się różnił w zależności od mocy i rodzaju ogniw słonecznych używanych do ich budowy.

Współczynnik temperatury

Współczynnik temperatury odnosi się do wpływu ciepła na sprawność działania paneli fotowoltaicznych po instalacji. Przegrzanie paneli słonecznych przyspiesza ich starzenie się, dlatego im niższy procent na stopień Celsjusza, tym lepiej.

Rodzaj ogniw

Istnieją różne typy ogniw słonecznych o różnych wydajnościach energetycznych. Kiedy zastanawiasz się, jak wybrać panele fotowoltaiczne, należy poznać je, aby uniknąć sytuacji, w której sprzedawca zaoferuje Ci panele o niskiej wydajności z “świetna” ofertą cenową. Panele monokrystaliczne charakteryzują się wysoką wydajnością i dobrą charakterystyką tolerancji cieplnej przy mniejszym rozmiarze fizycznym. Polikrystaliczne panele są obecnie najbardziej popularnym wyborem. Charakteryzują się nieznacznie mniejszą wydajnością od monokrystalicznych, jednak mogą lepiej radzić sobie z uzyskiem energii w pochmurne dni. Istnieją również panele z ogniw amorficznych (cienkowarstwowe), które wykorzystują najmniejszą ilość krzemu, a co za tym idzie nie są zbyt wydajne.

Już wiesz, jak wybrać panele fotowoltaiczne? Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów, umów się z naszym specjalistą, na darmowy audyt.