Blog

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez osoby rozważające zakup instalacji fotowoltaicznej, jest: “Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?”. Trudno jest przewidzieć opłacalność inwestycji, nie wiedząc, jak długo można oczekiwać, że panele będą produkować wystarczającą energię. W tym artykule postaramy się przybliżyć Wam branżowe prognozy degradacji systemu.

 

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych? Producenci paneli słonecznych zazwyczaj dają na nie gwarancję 25 lat. Nie oznacza to jednak, że po upływie wskazanego czasu przestaną produkować energię, a że ich wydajność produkcji energii spadnie. Żywotność paneli fotowoltaicznych sięga dziesięcioleci, ponieważ nie są fizycznie uszkadzane przez wiatr, zanieczyszczenia lub inne czynniki. Dzieje się tak głównie dlatego, że ogniwa krzemowe pokryte są hartowanym szkłem, którego zadaniem jest ich ochrona.

 

W badaniu przeprowadzonym przez National Renewable Energy Laboratory (NREL) w 2012 roku stwierdzono, że przeciętna produkcja paneli słonecznych spada o 0,8 procent rocznie. Ta szybkość spadku nazywa się współczynnikiem degradacji panelu słonecznego. Należy pamiętać, że szybkość degradacji paneli słonecznych stale poprawia się. Wraz z poprawą technologii fotowoltaicznej, współczynniki poniżej 1% jest powszechny w całej branży. Od przeprowadzonego w.w. badania w 2012 r. opracowano bardziej wydajne technologie, takie jak te, oferowane przez SunSolar, których roczny spadek produkcji energii wynosi jedynie 0,5 procent.

 

Co oznacza współczynnik degradacji w praktyce? Jeżeli wskaźnik ten wynosi 0,5 procent, oznacza to, że w drugim roku panele będą produkowały 99,5% pierwotnej mocy wyjściowej. Pod koniec 25-letniej gwarancji panele słoneczne nadal będą wytwarzały około 87,5% energii elektrycznej. Jeżeli więc zainteresuje się instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kWp, która w pierwszym roku może wyprodukować 5025 energii elektrycznej. Po upływie 25 lat, nadal wytwarzać będzie 4397 kWh.

 

Należy przy tym pamiętać, że wskaźnik spadku mocy instalacji fotowoltaicznej będzie różnił się w zależności od marki systemu, który kupujesz. Żywotność paneli fotowoltaicznych oferowanych przez SunSolar wynosi min. 40 lat. Przed dokonaniem zakupu instalacji, warto upewnić się, czy firma dba o bezpieczeństwo inwestycji. Oferowana gwarancja powinna obejmować zarówno sprzęt (poświadczenie wad produkcyjnych), jak i gwarancję na żywotność paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoja instalacja zapewni Ci darmową energię elektryczną przez wskazany czas.

 

Jeżeli zastanawiasz się nad inwestycją w panele słoneczne i chcesz być pewien niezawodności swojej instalacji, umów się z naszym specjalistą na darmowy audyt.