Blog

Jakie sprzęty zużywają najwięcej energii w naszych domach?

Ze względu na ciągły wzrost cen za energię elektryczną, konsumenci zastanawiają się, w jaki sposób zaoszczędzić na rachunku za energię elektryczną oraz, które sprzęty zużywają najwięcej energii w naszych domach. Sprzęty elektryczne w naszych domach stanowią większość naszego rachunku za energię elektryczną. Jeśli chcesz oszczędzać energię elektryczną, urządzenia elektryczne powinny być Twoim pierwszym celem. Najlepiej używać sprzętów o najwyższej możliwej klasie energooszczędnej. Jeśli jednak nie jesteś w stanie zmienić wszystkich urządzeń na energooszczędne, powinieneś wdrożyć środki oszczędzania.

Jakie sprzęty zużywają najwięcej energii w naszych domach?

Komputer

Jednym z pożeraczy naszej energii elektrycznej są komputery stacjonarne. Komputer z wyświetlaczem LCD  22 cale podczas swojej pracy pobiera do 190 W. Zakładając, że używamy go 5h dziennie, do naszego 2-miesięcznego rachunku, musimy doliczyć: 0,19 kW x 5h x 61 dni = 57,95 kWh. Licząc, że naszemu sprzedawcy prądu płacimy 0,68 zł/kWh, za sam komputer zapłacimy 39,41 zł. Jeżeli chcesz zaoszczędzić na poborze energii komputera, zmniejsz jasności ekranu, usuń wygaszacz ekranu i wyłącz dodatkowe urządzenia, takie jak: Drukarka, skaner, głośniki. Należy również pamiętać, aby wyłączyć komputer, gdy go nie używamy.

Telewizor

Nowoczesne telewizory, jak większość nowych sprzętów, nie są tak groźne jak kiedyś, jednak ponieważ bardzo często je używamy, należą do sprzętów, które zużywają dużo energii. Należy również pamiętać, że telewizory z technologią LED zużywają o 25% mniej energii niż telewizory LCD i nawet o 40% mniej niż telewizory plazmowe. Biorąc pod lupę 6 godzin pracy przeciętnego 40-calowego telewizora klasy A+, który pobierze do 90 W prądu, do naszego rachunku należy doliczyć: 0,09 W x 6h x 62 dni = 33,48 kWh. Przy wcześniej wspomnianej stawce, za telewizor na naszym rachunku pojawi się kwota 22,77 zł.

Piekarnik elektryczny

Piekarnik elektryczny to kolejny sprzęt elektryczny, który pobiera najwięcej energii w naszych domach. Jego maksymalna moc to 2600 W. Przyjmując, że w ciągu tygodnia używamy go 2 razy po 1 godzinie, a w całym 2-miesięcznym okresie rozliczeniowym 16 godzin, do naszego rachunku należy doliczyć: 2,6 W x 16h = 41,6 kWh, czyli 28,29 zł. Należy pamiętać, aby unikać otwierania drzwiczek, podczas pracy piekarnika. Za każdym razem, gdy otwierasz drzwi, piec traci 20% zgromadzonej energii.

Pralka

Jeżeli chcesz oszczędzać na energii elektrycznej, pod lupę weź również swoją pralkę. Zakładając, że energooszczędna pralka klasy A++ zużyje do jednego prania w 60 st. 1,06 kWh, to jeżeli w przeciągu jednego tygodnia, włączamy ją 4 razy, należy do FV doliczyć: 1,06 kWh x 32 razy = 33,92 kWh. Licząc, założoną wcześniej cenę sprzedawcy prądu 0,68 zł/kWh, zapłacimy ok. 23 zł. W celu oszczędzania energii elektrycznej, warto używać krótszych programów i ustawiać niższą temperaturę, jeżeli to możliwe. Podgrzewanie wody stanowi większość zużywanej energii.

Lodówka

Lodówka jest niezbędnym przedmiotem w każdym domu i musi pozostać włączona przez 24 godziny. Właśnie dlatego, jest ona królem, wśród sprzętów, które zużywają najwięcej energii w domu. Przyjmijmy średnią dla gospodarstwa domowego energooszczędną lodówko-zamrażarkę (210 litrów/110 litrów) A++, która w trakcie swojej pracy pobiera 0,26 kW. Do naszego 2-miesięcznego okresu rozliczeniowego musimy doliczyć: 0,26 kW x 24h x 61 dni = 380,64 kWh, czyli 258,83 zł

 

Aby uniknąć nadmiernego zużycia, ważne jest, aby nie pozostawiać otwartych drzwi lodówki. Należy również unikać, wkładania ciepłego jedzenia, ponieważ wysiłek potrzebny do schłodzenia pożywienia sprawia, że zużywa jeszcze więcej energii. Możesz również bardzo dużo zaoszczędzić, inwestując w nowoczesnej klasy energooszczędne lodówki o klasie do A+++

 

Kontrolowanie zużycia energii Twoich urządzeń elektrycznych, pozwoli Ci zmniejszyć rachunki za prąd. Jeśli chcesz zminimalizować je w bardziej znaczącym stopniu, możesz rozważyć założenie paneli słonecznych. Umów się z naszym konsultantem, na bezpłatny audyt, aby dowiedzieć się ile możesz zaoszczędzić.