Blog

„Mój prąd”, czyli 5 tys. dofinansowania na fotowoltaikę

We wtorek 23.07 na specjalnej konferencji, premier Morawiecki zapowiedział nowy program rządowy „Mój prąd”. 

„Mamy dzisiaj ogromną przyjemność przedstawić program Mój prąd, który ma polegać na instalacji zielonych paneli fotowoltaicznych. Promujemy energetykę prosumencką. Chcemy, aby ta energia rozwijała się w sposób bardzo szybki.” – premier Mateusz Morawiecki  


„Mój prąd”, czyli 5 tys. dofinansowania na fotowoltaikę 
W ramach programu będzie się można ubiegać o maksymalnie 5 tysięcy zł dofinansowania do nowych instalacji fotowoltaicznych, jednak nie więcej niż do 50 procent kosztów systemu o mocy od 2 do 10 kW. Program „Mój prąd” skierowany jest dla gospodarstw domowych, a jego całkowity budżet wynosić ma 1 mld zł. Oznacza to, że dofinansowanie obejmie 200 tysięcy rodzin. 

 

Jak podaje rząd, program „Mój prąd” będzie realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a o otrzymaniu dofinansowania zdecyduje kolejność zgłoszeń. Wnioski wraz z umową prawdopodobnie pojawia się na stronie internetowej NFOŚiGW wraz z uruchomieniem programu. Jakkolwiek dziś nie wiadomo dokładnie, kiedy będę przyjmowane wnioski, rząd przekonuje, że planuje uruchomienie programu w najbliższych tygodniach.  Jak wskazują, jedynym warunkiem uzyskania wsparcia, ma być potwierdzenie przez dystrybutora sieci, zainstalowania licznika dwukierunkowego, który umożliwia rozliczenie energii pobranej i oddanej do sieci. Według premiera Morawieckiego nowe rozwiązania odpowiadają wymaganiom unijnej polityki klimatyczno-energetycznej oraz globalnym rozwiązaniom zawartym w porozumieniu paryskim. 

 

Dokładny regulamin programu „Mój prąd” zostanie ogłoszony w najbliższych tygodniach. Dziś wiadomo, że aby ubiegać się o dofinansowanie, instalacja nie będzie mogła być zakończona przed ogłoszeniem naboru, ale będzie musiała być zakończona, na dzień składania wniosku. Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez ekspertów z dziedziny OZE, jest to, czy będzie go można połączyć z ulgą termomodernizacyjną, czyli odliczeniem zakupu instalacji od podatku dochodowego. Krzysztof Tchórzewski- minister energii, podkreśla, że będzie można skorzystać również z ulgi podatkowej, jednak obejmie ona jedynie wydatki poza wsparciem. 

 

Jak twierdzi Grzegorz Wiśniewski – prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej – rządowa dotacja skróci okres zwrotu inwestorów i zmniejszy raty kredytów.  Rząd zaplanował program na lata 2019-2024 lub do wyczerpania budżetu (1 mld zł). Eksperci jednak przewidują, że zwłaszcza jeżeli „Mój prąd” zostanie połączony z ulgą termomodernizacyjną, to biorąc pod uwagę, iż liczyć się ma kolejność zgłoszeń, budżet może wyczerpać się w ciągu roku. 

 

Jeżeli chcesz skorzystać z nowego dofinansowania rządowego, już dziś umów się z naszym specjalistą, który pomoże Ci dobrać odpowiednią instalację.