Blog

Na jakich dachach możemy zamontować panele fotowoltaiczne?

Nie brakuje powodów, dla których inwestycja w panele fotowoltaiczne wydaje się korzystna dla właścicieli budynków. Uzyskanie niezależności energetycznej, zminimalizowanie rachunków za prąd, czy obniżenie śladu węglowego, to potężne bodźce przemawiające za instalacją. Kiedy jednak właściciele budynków rozważają inwestycję w panele słoneczne, często zastanawiają się, na jakich dachach można je zamontować.  

Na jakich dachach możemy zamontować panele fotowoltaiczne?

 


Prawda jest taka, że panele słoneczne można zainstalować na prawie każdym rodzaju dachu. Według ekspertów wystarczy znaleźć odpowiedni system mocowania, jednak niektóre są znacznie trudniejsze i bardziej kosztowne.

 

Kiedy zastanawiasz się, na jakich dachach można zamontować panele fotowoltaiczne, pierwszą rzeczą, którą należy określić, jest materiał, z którego składa się Twój dach. Ogólnie rzecz biorąc, panele słoneczne najlepiej instalować na solidnym dachu wykonanym z gontu lub metalu. Na dachówkach jest to nieco trudniejsze – szczególnie tych, które są delikatne, dlatego nie warto podejmować się samodzielnej instalacji.  

 

Oprócz materiałów klienci, którzy zastanawiają się, na jakich dachach można instalować fotowoltaikę, powinni wziąć pod uwagę kąt pochylenia dachu, wielkość i kształt dachu, stopień zacienienia, kierunek, w którym stoi dach i oczywiście wiek dachu. Wszystkie te elementy mogą wpłynąć na to, czy możesz zainstalować panele na swoim dachu. Dodatkowo wpływa na ilość energii słonecznej, jaką będą w stanie wyprodukować panele.

 

Instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją długoterminową. Żywotność paneli słonecznych sięga 40 lat, jeżeli więc Twój dach, wymaga poważniejszych napraw, powinieneś się tym zająć, zanim je zainstalujesz. Co prawda, demontaż oraz ponowny montaż instalacji PV, jest możliwy, jednak wymaga on dodatkowych kosztów. Najkrótszą żywotność mają dachy gontowe. Jeżeli więc Twój dach gontowy jest starszy niż 10 lat, najlepiej skonsultować się z dekarzem, aby dowiedzieć się, czy powinieneś go wymienić lub przeprowadzić konserwację.

Na jakich dachach nie należy instalować paneli?

Przed inwestycją w system fotowoltaiczny, zdecydowanie zaleca się wymianę dachów azbestowych (z pokryciem eternitowym). Nie tylko ze względu na ich wiek i kruchość, ale i projekt rządowy, który zakłada wycofanie azbestu z gospodarki.

 

Jeżeli nadal nie jesteś pewien, na jakich dachach można zainstalować panele fotowoltaiczne, umów się na spotkanie z naszym specjalistą na bezpłatny, niezobowiązujący audyt.