Blog

Najczęstsze kłamstwa nieuczciwych sprzedawców fotowoltaiki

Rynek odnawialnych źródeł energii jest w fazie dużego rozwoju, a inwestycja w panele słoneczne może nam przynieść olbrzymie korzyści w postaci oszczędności na rachunkach za prąd i ochrony środowiska. Jednak tak jak w przypadku każdego produktu cieszącego się zainteresowaniem, bardzo szybko pojawiają się nieuczciwi sprzedawcy, którzy powiedzą i zrobią wszystko, aby tylko zrealizować zamówienie. Przedstawiamy Wam najczęstsze kłamstwa nieuczciwych sprzedawców fotowoltaiki, abyście wiedzieli komu pokazać wyjściowe drzwi w swoim domu. Najczęstsze kłamstwa nieuczciwych sprzedawców fotowoltaiki:

“Nie będzie Pan w ogóle płacił rachunków za prąd”

Mit – Nie jest możliwe, aby całkowicie wyeliminować rachunki za prąd. Prawdą jest, że panele słoneczne mogą znacznie je obniżyć (ok. 80%). Należy jednak pamiętać, że w skład naszego rachunku za energię elektryczną, nie jest wliczone jedynie zużycie prądu, ale i inne, niezależne od instalacji fotowoltaicznej opłaty stałe. Ponadto, ilość wyprodukowanej przez panele energii, jest zależna od pogody i nie zawsze będzie ona w stanie zaspokoić 100% naszego zapotrzebowania. Po zainstalowaniu fotowoltaiki, będziesz się rozliczać ze swoim sprzedawcą prądu na zasadzie balansu – energii wysłanej do zakładu energetycznego, gdy panele wytwarzają nadwyżkę prądu, a energii odebranej, gdy Twoje zapotrzebowanie jest wyższe, niżeli te są w stanie wyprodukować. Twierdzenia więc, że całkowicie pozbędziesz się rachunków za prąd to kłamstwa nieuczciwych sprzedawców.

“Nie ma Pan miejsca na dachu od strony południowej? Nie szkodzi – możemy umieścić kilka paneli od strony północnej”

Jeżeli sprzedawca usilnie namawia Cię, abyś umieścił panele na stronie północnej, możesz mieć pewność, że przyszedł do Ciebie tylko po to, aby wcisnąć Ci produkt, niezależnie od tego, czy będzie działał. Niestety, ale są to najczęstsze kłamstwa nieuczciwych sprzedawców fotowoltaiki. Nie jest niczym niezwykłym, że panele słoneczne do produkcji energii potrzebują bezpośredniego światła słonecznego. Niezacieniony układ słoneczny skierowany w stronę południową, będzie wytwarzał maksymalny uzysk. Zacieniowanie paneli, skutkuje minimalizacją produkcji prądu, dlatego nie pozwól, aby były one skierowane w północną stronę.

“Projekt instalacji jest dużym i zbędnym kosztem”

Kłamstwa nieuczciwych sprzedawców bardzo często dotyczą wagi projektu instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli proponuje Ci on obniżenie kosztów inwestycji poprzez brak projektu, wskaż mu drzwi wyjściowe. Twoja inwestycja ma przynieść Ci korzyści na kilkadziesiąt lat – to projekt, daje Ci gwarancję jej poprawności działania i uzysku. Jego brak natomiast, może skutkować szeregiem konsekwencji i awarii.

“Nasza firma oferuje tańsze komponenty, co znacznie obniży koszty”

Tańsze nie oznacza lepsze! Jak już pisaliśmy fotowoltaika jest inwestycją długoterminową. Używany lub nieznanej marki inwerter nie może pracować tak jak znanej marki nowy sprzęt. W tym przypadku możesz być pewien, że w niedługim okresie Twoja oszczędność się na Tobie zemścić. Nie pozwól, aby ktokolwiek wcisnął Ci mit o tanich komponentach.

 

Jeżeli chcesz, aby Twoja inwestycja przyniosła Ci korzyści na kilkadziesiąt lat – powiedz NIE, nieuczciwym sprzedawcom i skonsultuj się z profesjonalnym specjalistą. Możesz umówić się z naszym ekspertem, aby być pewnym jakości swojej instalacji.