Blog

Opłaty związane z instalacją paneli słonecznych

Fotowoltaika to skuteczny sposób, aby zminimalizować rachunki za energię elektryczną. Ze względu na wciąż rosnące ceny prądu, nie dziwny jest fakt, iż w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością. Na jakie powinniśmy przygotować się opłaty związane z instalacją paneli fotowoltaicznych?

Opłaty związane z instalacją paneli fotowoltaicznych

Koszty inwestycyjne paneli słonecznych nie wiążą się jedynie z zakupem ogniw słonecznych, natomiast ostateczne opłaty związane z instalacją paneli, mogą się różnić w zależności od wielu czynników. W skład kosztów inwestycyjnych należą między innymi:

 

  • Przygotowanie projektu – Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy inwestycji w panele słoneczne, jest nieodpowiedni lub całkowity brak projektu. Jest to jeden z najmniejszych kosztów całej inwestycji a jego brak, może skutkować niską wydajnością instalacji a nawet awarii.
  • Zakup komponentów – Kolejne opłaty związane z instalacją paneli to zakup komponentów. Najdroższy ze wszystkich jest inwerter (falownik), który jest sercem całej instalacji. Odpowiada on za dostosowanie parametrów prądu do domowej instalacji elektrycznej. Innymi i tańszymi komponentami są: przewody, system mocowania i zabezpieczenia.
  • Instalacja – Montaż instalacji fotowoltaicznej, to kolejna dodatkowa opłata, na jaką musimy być przygotowani, jeżeli chcemy zainwestować w energię słoneczną. 


Wysokość opłat za całą instalację może się różnić, w zależności od wybranych paneli fotowoltaicznych, jakości komponentów czy trudności w montażu. Przy przeciętnej dla gospodarstwa domowego instalacji o mocy 5 kWp, powinniśmy się jednak przygotować, na koszty rzędu 25-30 tys. zł.  

 

Należy pamiętać, że to co wydaje się najtańsze, nie zawsze może okazać się najbardziej opłacalne, a względu na olbrzymie zainteresowanie fotowoltaiką, na rynku pojawiło się wielu oszustów. Używane, bądź niskiej jakości komponenty mogą sprawić, że Twoja inwestycja nie tylko nie będzie opłacalna, ale i okazać się wadliwa. Opłaty związane z instalacją paneli, wiążą się również z jakością i kompleksowością wykonywanych usług. Warto jednak zaufać specjalistom, aby nie tylko mieć pewność, że nasza instalacja będzie przez 40 lat osiągała maksymalny uzysk energii, ale i dopełnią za Ciebie niezbędne formalności.

 

Jeżeli jesteś zainteresowany instalacją fotowoltaiczną, umów się na darmowy audyt z naszym specjalistą.