Blog

PKP uruchomiło pierwsze stacje ładowania pojazdów

W listopadzie ubiegłego roku spółka PKP uruchomiła pierwsze stacje ładowania pojazdów. Obecnie właściciele pojazdów elektrycznych mogą z nich korzystać przy dworcach Katowice, Katowice Ligota, Częstochowa i Gliwice. Spółka informuje jednak, że w najbliższym czasie planuje uruchomienie kolejnych. Już w tym roku nowe stacje mają pojawić się przy dworcach: Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Wrocław Główny, Opole Główne, Gdynia Główna i Gdańsk Wrzeszcz. W przyszłości stacje mają umożliwiać również wypożyczenie samochodu elektrycznego bądź pozostawienie go.

Pierwsze stacje ładowania pojazdów

Jak podaje PKP w pierwszych trzech miesiącach, usługa ładowania pojazdów elektrycznych ma być darmowa. Nie będzie również wymagała żadnych wcześniejszych rejestracji kierowcy. Kolejno spółka będzie pobierać opłaty, jednak w chwili obecnej nie są jeszcze podane ceny. Wiadome jest jedynie, iż pasażerowie PKP, którzy przesiadają się z auta do pociągu, będą mogli skorzystać ze zniżki.

 

Pierwsze stacje do ładowania pojazdów wyposażone są w dwa gniazda ładujące, a każde z nich o mocy 22 kW. Miejsca postojowe dla ładujących się pojazdów oznaczono specjalnym piktogramem i pomalowano na zielono. Co więcej, aby uniemożliwić osobom postronnym, odłączenie kabla i przerwanie ładowania, urządzenia zostały wyposażone w specjalny system zabezpieczeń.  

 

Stacje ładowania pojazdów przez PKP, nie są pierwszym działaniem spółki w zakresie ekologii. Ówcześnie spółka wybudowała Innowacyjne Dworce Systemowe, na których można znaleźć panele fotowoltaiczne, zielony dach czy odzysk wody deszczowej. Pierwsze stacje ładowania pojazdów uruchomione w województwie śląskim, to krok dalej zmierzający w tym kierunku.

 

Jak podaje odpowiedzialny za projekt Mirosław Antonowicz – wiceprezes PKP SA – pierwsze stacje ładowania pojazdów to początek bardzo ważnego projektu dla kolei, który ma wpisać się w jeden z głównych priorytetów premiera Mateusza Morawieckiego o elektromobilności.

“Wielokrotnie kolej stawała się prekursorem i zarazem kołem zamachowym rozwoju nowych technologii. Telegraf, telefon, a także rozwój cyfrowych linii światłowodowych zawdzięczamy w dużej mierze kolei. Dziś PKP znów wytyczają kierunek, rozwijając w swoich obiektach dworcowych zintegrowane rozwiązania technologiczne oparte na internecie rzeczy, elementach sztucznej inteligencji, a przede wszystkim przyjazne środowisku. Dla wielu miast spowitych smogiem ten ostatni aspekt jest szczególnie ważny” – mówi Mirosław Gilarski, prezes zarządu PKP TELKOL.

 

Jeżeli również chcesz przyczynić się do rozwoju ekologicznej Polski i chciałbyś uzyskać niezależność energetyczną. Umów się z naszym specjalistą na bezpłatną wycenę instalacji fotowoltaicznej.