Blog

Szkło solarne – nowy wymiar fotowoltaiki

Zatrzymaj się na chwilę i wyobraź sobie świat, w którym prawie wszystkie powierzchnie mogą wytwarzać energię elektryczną. Taka przyszłość jest w pełni możliwa dzięki innowacyjnym technologiom, takim jak szkło solarne, które polega na generowaniu energii elektrycznej. Jest to rodzaj rewolucji, który przekształci każdą osobę w prosumenta, czyli kogoś, kto zarówno produkuje, jak i zużywa energię elektryczną. Pierwsze kroki w tej dziedzinie są już podejmowane w formie fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem, głównie w oknach. Ogrom innych opcji jest jednak w drodze i w przyszłości większość obiektów, takich jak choćby telefony komórkowe z ekranami fotowoltaicznymi będą powszechne dla każdego z nas.

 

Szkło solarne – nowy wymiar fotowoltaiki
Szkło solarne to nowa technologia wykorzystująca powłokę fotowoltaiczną. Może oferować kilka stopni przejrzystości i przekształca energię słoneczną w energię elektryczną. Jednym z najbardziej zaawansowanych startupów w tej dziedzinie jest New Energy Technologies  z USA (dziś Solar Window), który opracował prawie niewidoczny płyn fotowoltaiczny. Można go rozprowadzić na dowolnej powierzchni. Osiąga się to poprzez filtrowanie promieniowania ultrafioletowego i podczerwonego niewidocznych dla ludzkiego oka za pomocą przezroczystego luminescencyjnego koncentratora słonecznego (TLSC).

 

Globalnym graczem, a nawet pierwszą firmą rozwijającą ten rodzaj technologii, jest Onyx Solar z Hiszpanii. Firma ta koncentruje się na niestandardowych rozwiązaniach dla każdego projektu. Obecnie produkuje wysoce przezroczyste szkło solarne w różnych kolorach i rozmiarach. Te szklane panele słoneczne oprócz wytwarzania  energii i zapewniania izolacji termicznej, filtrują promieniowanie zarówno w ultrafiolecie (do 99%), jak i podczerwieni (do 95%), zapewniając ochronę przed potencjalnie szkodliwym promieniowaniem. Prócz okien fotowoltaicznych firma ta już dziś oferuje inne rozwiązania budowlane. Wśród nich wyróżnić można fotowoltaiczne ściany osłonowe, tarasy, baldachimy, dachy, fasady, a nawet meble miejskie, takie jak ławeczki. W Stanie Virginia na George Washington powstał pierwszy chodnik słoneczny. Hiszpańska firma dołączyła również do europejskiego projektu R2Cities, którego celem jest osiągnięcie miasta o zerowej wartości miasta netto, dzięki rozwiązaniom takim jak szkło solarne. Czy wyobrażasz sobie świat, w którym każdy obiekt będzie mógł produkować własną energię?

 

Jeżeli jesteś zainteresowany systemem fotowoltaicznym i chcesz uzyskać niezależność energetyczną, umów się z naszym specjalistą.