ZADZWOŃ 512 511 317

Dlaczego ceny energii elektrycznej będą wzrastać?

By Angela Świercz — In Blog — 28 września 2018

28

Wrz
2018

W Polsce mamy rekordowo wysokie ceny energii elektrycznej.  Według Macieja Bando – Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w najbliższych latach czekają nas kolejne podwyżki.

Jak wskazuje Eurostat (Urząd Komisji Europejskiej), średnia cena za KWh w 2017 roku wahała się między 10 a 20 eurocentów. Najwyższą cenę musieli zapłacić Belgowie oraz Niemcy – powyżej 25 eurocentów. Najmniej zaś, gdyż niespełna 10 eurocentów za kWh Bułgarzy. Polska, mieści się w samym środku zestawienia, czyli 15 eurocentów. Warto podkreślić, że są to dane statystyczne za ubiegły rok, natomiast za rok 2018 będą one znacznie wyższe.

Średnie Polskie gospodarstwo zużywa ok 300 kWh (0,3 MWh) prądu miesięcznie. 1 MWh to aktualnie koszt ok 300 zł, przy czym jeszcze rok temu kwota ta wynosiła ok. 180 zł za MWh. Kiedy więc rok temu zapłaciliśmy za prąd 54 zł, przy identycznym zużyciu w bieżącym roku musieliśmy zapłacić aż 90 zł. Do roku 2020 ceny mają wzrosnąć do 50%. Dlaczego ceny energii elektrycznej nadal będą wzrastać?

“Odkładanie w czasie tego, co nieuchronne, sprawi, że w kolejnym roku podwyżki cen prądu, ciepła i gazu byłyby po prostu szokujące. Nie wyobrażam sobie, że koncerny energetyczne nie wystąpią o podwyżki.” – Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki w wywiadzie dla “Dziennika Gazety Prawnej

Unijny wzrost za emisję gazów cieplarnianych

80% energii elektrycznej w Polsce powstaje z węgla. W lipcu 2003 roku Unia Europejska przyjęła system handlu uprawnieniami do emisji CO2 (EU-ETS), aby pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi. System ten ma ograniczyć emisję dwutlenku węgla przez przedsiębiorstwa. Globalny kryzys finansowy w 2009 roku i związana z nim recesja, doprowadziły do ogromnej nadpodaży uprawnień do emisji CO2, powodując trwałe obniżenie cen. Niedawna reforma EU-ETS wprowadza tak zwaną rezerwę stabilności rynkowej (MSR). Ma ona usunąć nadwyżkę zapasów w tempie 24% rocznie w latach 2019-2023. W kolejnych latach 12% rocznie. Obecnie cena za emisję 1 tony CO2 trzeba zapłacić 20 euro ( 250% więcej niż w roku 2017). Podwyższa to cenę energii elektrycznej o kilkadziesiąt zł za MWh. Od stycznia 2019 roku uruchomienie MSR, ma doprowadzić do kolejnych podwyżek.

ceny energii elektrycznej, wykres, ceny krajów unii europejskiej
Drogi węgiel

Kolejnym, głównym powodem wzrostów ceny energii elektrycznej jest znaczny wzrost ceny za węgiel. Wzrost ceny tego surowca, obserwujemy już od 2017 roku i tylko przez jeden rok wzrosła ona o ponad 15%.  

“Wzrost cen węgla jest skutkiem nieefektywności największego krajowego producenta. – Polskiej Grupy Górniczej i Tauronu Wydobycie.” – Paweł Puchalski, analityk DM BZW BK dla “Rzeczpospolitej”

Z uwagi na wskazaną nieefektywność naszego Górnictwa, Polska zmuszona jest sprowadzać czarny surowiec z zagranicy. Ceny samego węgla kupowanego od innych krajów są znacznie wyższe, a koszty dodatkowo podwyższa transport. Ponieważ Polska produkcja energii elektrycznej, opiera się w 80% na węglu. W I kwartale 2018 roku mieliśmy najwyższe ceny z wszystkich krajów sąsiedzkich. Najlepszym tego przykładem, mogą być Niemcy, którzy płacili o 46 zł mniej za MWh.

Opłaty za Urząd Regulacji Energetyki

Wzrost w pozostałych krajach Unii Europejskiej nie jest tak dynamiczny jak w Polsce. Odbiorcy przemysłowi pozostałych członków, nie mają obowiązku opłacania dodatkowej opłaty regulacyjnej do Państwa, tak jak to jest w przypadku naszego kraju. Aby wyrównać szanse z pozostałymi krajami Unii, rząd, który jest świadom problemu, deklaruje zmniejszenie opłat regulacyjnych. Wszystko jednak wskazuje na to, że na realizację ich deklaracji, będziemy musieli jeszcze poczekać.

Uniknij drastycznych podwyżek za energię elektryczną! Wytwarzaj swój własny prąd i zredukuj swoje rachunki do zera! Umów się na bezpłatny audyt z naszym doradcą.