ZADZWOŃ 512 511 317

Czy fotowoltaika się opłaca?

By Angela Świercz — In Blog — 3 października 2018

03

Paź
2018

Gwałtowny wzrost ceny za energię elektryczną oraz prognozowane kolejne podwyżki do nawet 50 procent, coraz częściej zachęcają właścicieli domów i lokali, do zastanowienia się, czy fotowoltaika się opłaca.

Na odpowiedź na to pytanie wpływa kilka czynników, takich jak wielkość Twojego domu, czy Twoje zużycie energii. Inwestycja w energię słoneczną jest dość duża, dlatego słuszne jest rozważanie o jej opłacalności, przed podjęciem decyzji. Zapraszamy do skorzystania z naszego przewodnika, aby sprawdzić, czy panele słoneczne są rzeczywiście warte swojej ceny.

Ile płacisz za prąd?

Twój obecny rachunek za energię elektryczną, jest największym wyznacznikiem czy fotowoltaika się opłaca. Swojemu dostawcy prądu płacisz za każdą zużytą kilowatogodzinę (kWh), parametry dystrybucyjne, oraz opłatę handlową. Twoja stawka może się znacząco różnić, w zależności od tego, z jakim dostawcą podpisałeś umowę. Należy zwrócić uwagę, na rozróżnienie sprzedawcy energii od operatora systemu dystrybucyjnego, ponieważ mogą to być dwie zupełnie inne firmy. Obecnie łączna kwota na naszych fakturach to koszt ok. 0.680 zł/kWh, na co ma wpływ przede wszystkim:

  •  ok. 0.300 zł/kWh – Koszt zakupu energii elektrycznej oraz opłata handlowa.
  • ok. 0.300 zł/kWh – Koszty naszego dystrybutora w zależności od danego regionu.

Przyjmując więc, że średnie Polskie gospodarstwo zużywa ok. 300 kWh prądu miesięcznie, za prąd musi zapłacić ok. 204 zł.

Ile kosztuje system paneli słonecznych?

Ceny instalacji będą się znacząco różnić, w zależności od wybranego wykonawcy oraz zainstalowanego sprzętu. Choć tanie panele słoneczne mogą wydawać się najprostszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy, Twoje 30-letnie oszczędności będą wyższe, jeżeli zainwestujesz w wysokiej jakości sprzęt. Jakkolwiek wycenę systemu fotowoltaicznego przeprowadza się indywidualnie, postaramy się ją przybliżyć.

Załóżmy, że interesuje nas instalacja o mocy szczytowej 5 kWp, przy której trzeba się przygotować na koszty ok. 30 tys. zł.  Z każdego kilowata uzysk energii powinien w przybliżeniu wynosić 1005 kWh, czyli podana wyżej instalacja jest w stanie dostarczyć nam ok. 5025 kWh rocznie. Jeżeli więc dostawcy energii elektrycznej musimy zapłacić ok. 217 zł miesięcznie, natomiast 2600 zł na rok, to prosty rachunek wskazuje, iż koszt założenia paneli fotowoltaicznych, powinien się zwrócić przeciągu ok. 10 lat. Przy obliczeniach musimy pamiętać, że koszt energii systematycznie wzrasta. W latach 2001-2015 podwyżki cen energii wynosiły o ok. 60%. Po założeniu instalacji fotowoltaicznej jesteśmy „podwyżko-odporni”.  Warto w tym miejscu również zwrócić uwagę, że żywotność paneli to ok. 40 lat.

Jak finansujesz system fotowoltaiczny?

To, w jaki sposób finansujesz zakup paneli słonecznych, ma duży wpływ na to, czy fotowoltaika się opłaca. Jeżeli posiadasz wystarczającą gotówkę, Twoje oszczędności będą korzystniejsze. Nie oznacza to jednak, że przy wsparciu kredytowym inwestycja staje się odgórnie nieopłacalna. Również możesz cieszyć się zwrotem inwestycji po upływie ok. 10 lat, jednak należy zwrócić szczególną uwagę, na oferty kredytowe poszczególnych banków. Najgorszym rozwiązaniem, byłyby wysoko oprocentowane pożyczki gotówkowe. Firma, w której zdecydowałeś się zakupić instalację, powinna Ci pomóc w doborze korzystnej oferty, oraz wysłać wniosek kredytowy.

Ze względu na ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE), której celem jest poprawa jakości powietrza w europie. Unia europejska zaleciła wszystkim członkom, aby poczyniły kroki w celu uzyskania 15% całkowitej energii ze źródeł odnawialnych do 2020 r. Dzięki temu we wrześniu 2018 roku w Polsce ruszył program “Czyste Powietrze”. W ramach programu osoby indywidualne mogą ubiegać się o dotację bądź pożyczkę na wymianę pieców, termomodernizację czy panele fotowoltaiczne. Maksymalny możliwy koszt dofinansowania wynosi 53 tys. zł. Warto zastanowić się więc, czy nie ubiegać się o wsparcie.

Czy więc fotowoltaika się opłaca?

Fotowoltaika to inwestycja. Całkowity zwrot z inwestycji nie będzie trwał więcej niż 10 lat, jednak zależy to od wielu czynników: oferty pakietowej, którą wybierzesz lub wkładu finansowego.  Jeżeli zdecydujesz się zapłacić za instalację w całości dysponowanymi środkami, będziesz mógł Cieszyć się darmowym prądem już od dnia instalacji. Należy również zwrócić uwagę, że zamontowane panele słoneczne, znacznie podwyższają wartość nieruchomości. Bez wątpienia, można zatem uznać, że fotowoltaika się opłaca.

 Jeżeli chcesz sprawdzić jaka instalacja, będzie dla Ciebie najkorzystniejsza, oraz poznać wycenę, umów się na spotkanie z naszym specjalistą fotowoltaicznym.