ZADZWOŃ 512 511 317

Czym najtaniej ogrzać dom?

By Angela Świercz — In Blog — 7 listopada 2018

07

Lis
2018

Od pewnego czasu temat ogrzewania zyskał na popularności. Dzieje się tak nie tylko ze względu na nadchodzący okres zimowy, ale i wciąż wałkowany temat przerażającej jakości powietrza w Polsce. Jak wskazuje Ministerstwo Środowiska jedną z głównych przyczyn smogu, jest wciąż masowe ogrzewanie domu piecem węglowym, oraz spalanie w nim śmieci. Czym najtaniej ogrzać dom i czy można to połączyć z poprawą jakości naszego powietrza?  

Po pierwsze – oszczędzaj ciepło

W celu zminimalizowania kosztów ogrzewania domu, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, nad wszystkimi czynnikami, które mogłyby marnować energię potrzebną na ogrzewanie przestrzeni. Oprócz zmniejszania temperatury w pomieszczeniach mniej uczęszczanych, prostą sztuczką do oszczędzania energii, jest zamykanie drzwi każdego pokoju. Im większa przestrzeń tym trudniej ogrzać krążące powietrze. Aby zminimalizować straty ciepła, warto mieć dobrą izolację wokół budynku. Co raz większą popularność zyskuje termomodernizacja domu. Metoda ta zabezpiecza dom przed utratą ciepła, dzięki czemu obniża koszty związane ze zużyciem energii. Jest to energooszczędny sposób na ciepłe wnętrze przy utrzymaniu niskiego poziomu wydatków. Wśród takich działań, można wyróżnić między innymi:

 1. Ocieplenie dachu;
 2. Wymiana okien i drzwi;
 3. Ocieplenie stropu;
 4. Ocieplenie ścian budynku;
 5. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii.
Po drugie – wybierz odpowiedni piec, aby ogrzać dom

Podczas doboru odpowiedniej instalacji, aby ogrzać dom, głównym kryterium jest zazwyczaj cena paliwa, następnie wygoda obsługi urządzenia grzewczego. Warto jednak mieć na uwadze jeszcze jeden ważny element – dbanie o środowisko. Czy w ogóle istnieje możliwość, aby połączyć te czynniki?

Piec gazowy

Piec gazowy – 2 zł za 1 m3 – Jeden z najbardziej popularnych rodzajów pieca. Nic dziwnego, ponieważ to bardzo sprawne, nowoczesne i oszczędne urządzenia. Jego zaletą jest również fakt, iż po uruchomieniu i zaprogramowaniu nie wymagają żadnej obsługi, oprócz corocznego przeglądu. Jego wadą są wysokie koszty inwestycyjne, sięgające kilkunastu tysięcy złotych. Aby korzystać z pieca gazowego, należy również podłączyć dom do sieci gazowej, co nie wszędzie jest możliwe i opłacalne. Drugą alternatywą jest zamontowanie zbiornika z gazem płynnym, zachowująć wymagane przepisy. Wadą wydawać się mogą również uciążliwe i wydłużone formalności przyłączenia do sieci gazowej. Aby ogrzać dom o powierzchni 130 m2 wydasz 3,6 – 4,6 tys. zł rocznie.

Piec gazowy

Piec węglowy –  ok. 750 zł za tonę – Od lat najpopularniejszy rodzaj pieca występującego w Polskich domach. Jego jedyną zaletą jest fakt, iż koszty wymaganego paliwa stałego jest tańszy od pozostały. Jak wspominaliśmy, piece węglowe uznawane są za głównego winowajcę wysokiego poziomu smogu w Polsce. Ma to druzgocący wpływ na nasze zdrowie, powodując szereg chorób takich jak: astma, choroby płuc, udar, choroby serca czy rak płuc. Do wad pieca węglowego należy również, częste i regularne dosypywanie do kotła oraz usuwanie popiołu. Aby ogrzać dom o powierzchni 130 m3 wydasz ok. 2,9 tys. zł. rocznie.

Piec olejowy

Piec olejowy – 3 zł za 1 litr – Jeszcze niedawno bardzo popularny rodzaj pieca, co zmieniła diametralna różnica w cenie tego surowca. Za jego zaletę należy uznać jego bezobsługowość. Aby ogrzać dom o powierzchni 130 m2 wydasz 6,3 – 7,1 tys. zł rocznie.

Piec na biomasę

Piec na biomasę – 800 zł za tonę – Piec na pellet wydaje się dobrą alternatywą zamiast pieca węglowego. Przy stosunkowo porównywalnej cenie surowca, jego spalanie jest znacznie niższe ze względu na wysoką wydajność. Jego wadą jest fakt, iż podobnie jak przy piecu węglowym, będziesz musiał wygospodarować dużą ilość miejsca na surowiec, oraz obsługiwać urządzenie. Aby ogrzać dom o powierzchni 130 m3 wydasz ok. 1,8 tys. zł.

Grzejniki elektryczne

Grzejniki elektryczne – 0,58 zł za 1 kWh – Jako zaletę można zaliczyć niski koszt inwestycyjny, oraz bezobsługowość urządzeń (brak kotla oraz rur). Największą wadą tych urządzeń jest natomiast ogromny koszt ogrzewania wykorzystującego prąd. Aby ogrzać dom o powierzchni 130 m2 wydasz ok. 5,2 tys. zł rocznie (nie uwzględniając nadchodzących podwyżek, nawet do 50%).

Pompa ciepła

Pompa ciepła – Niewątpliwie najtańsza i najbardziej ekologiczna alternatywa ogrzewania domu, ze wszystkich wyżej wymienionych sposobów. Pobierają one ciepło bezpośrednio z powietrza, wód powierzchniowych bądź gruntu, wykorzystując minimalną ilość poboru energii elektrycznej. Niewątpliwą wadą jest duży koszty inwestycyjny, który jednak zwraca się w krótkim czasie. Aby ogrzać dom o powierzchni 130 m2 wydasz ok. 1,3 tys. zł.

Ogrzewanie słoneczne

Ogrzewanie słoneczne (fotowoltaika) – 0 zł za 1 kWh – Panele fotowoltaiczne gwarantują Ci zapotrzebowanie w niezbędną energię elektryczną. W połączeniu z pompą ciepła, grzejnikami elektrycznymi bądź foliami/matami grzewczymi mogą ograniczyć do minimum Twoje rachunki za ogrzewanie. Oprócz stałej opłaty za prąd (kilku złotych) Twoje ogrzewanie może wynosić nawet 0 zł. Niewątpliwą zaletą ogrzewania za pomocą instalacji fotowoltaicznej, jest również fakt, iż jest całkowicie nieszkodliwa dla naszego środowiska. Dzięki czemu możesz połączyć, wszystkie 3 kluczowe elementy ogrzewania domu: TANIO, BEZOBSŁUGOWO, EKOLOGICZNIE. Jedyną wadą instalacji fotowoltaicznej, jest wysoki koszt inwestycyjny, który jednak zwraca się w przeciągu kilku lat. Aby ogrzać dom o powierzchni 130 m2 wydasz ok. 15 zł.

Po trzecie – skorzystaj z dofinansowania

Warto pamiętać, że we wrześniu 2018 roku w Polsce wszedł w życie projekt “Czyste Powietrze”. Polega on na możliwości skorzystania z dotacji bądź korzystnej pożyczki na termomodernizację budynków. Ma on na celu zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program “Czyste powietrze” ma do wykorzystania 103 mld zł do 2029 r.

Program przewiduje wsparcie finansowe m.in. na:

 • Wymianę stolarki okiennej i drzwiowej
 • Docieplenie
 • Fotowoltaikę
 • Piec gazowy
 • Piec olejowy
 • Ogrzewanie elektryczne
 • Piec na Biomasę
 • Piec na ekogroszek
 • Kolektory słoneczne
 • Pompy ciepła

Umów się na darmowy audyt z naszym specjalistą. Jeżeli zdecydujesz się wziąć udział w projekcie Czyste Powietrze, pomoże Ci on złożyć wniosek w przeciągu 30 dni, a rozliczenie montażu instalacji odbędzie się po otrzymaniu środków rządowych. Gwarantujemy uzyskanie dofinansowania pod rygorem zwrotu opłaty za przygotowanie wniosku.