ZADZWOŃ 512 511 317

Jak działa fotowoltaika w okresie zimowym?

By Angela Świercz — In Blog — 28 listopada 2018

28

Lis
2018

Energia słoneczna może być świetnym alternatywą dla wciąż rosnących cen za energię elektryczną. Przed dokonaniem zakupu konsumenci jednak zastanawiają się, czy fotowoltaika w okresie zimowym jest dobrą inwestycją. Jak wiemy, panele słoneczne wykorzystują cząsteczki światła, do wytwarzania energii elektrycznej. Jak więc działa fotowoltaika w okresie zimowym?

Fotowoltaika opiera się na świetle, a nie na wysokiej temperaturze

Prawdą jest, że zimą dni są krótsze, co przekłada się na zmniejszoną wydajność systemu w tym okresie. Nie oznacza to jednak, że fotowoltaika w okresie zimowym jest bezużyteczna. Wiele osób uważa, że gorący słoneczny dzień przyniesie więcej energii, niż chłodny słoneczny dzień. Nic bardziej mylnego. Wydajność systemu PV zależna jest nie od ciepła a od światła słonecznego, a zbyt wysokie temperatury, zmniejszają ją. Zimne i słoneczne dni, są idealnymi warunkami dla paneli słonecznych. To właśnie w takich warunkach, ogniwa najefektywniej przekształcają cząsteczki światła w energię.

Śnieg odbija światło

Panele słoneczne instaluje się pod kątem ok. 30-40 st., a kiedy pracują, wytwarzają ciepło, przez co padający na nie śnieg topnieje i zsuwa się w dół. Sprawia to, że nie tylko nie jest on szkodliwy dla instalacji PV, ale i może przynieść korzyści. Śnieg odbija światło słoneczne, co może zwiększyć natężenie promieniowania padającego na powierzchnię paneli.

Czy więc fotowoltaika w okresie zimowym działa?

System PV działa przez cały rok. Należy jednak wziąć pod uwagę, że fotowoltaika w okresie zimowym nie działa tak sprawnie, jak w okresie letnim.  Dzieje się tak ze względu na krótsze dni. Co za tym idzie, nie może produkować energii tyle czasu, jak w długie letnie dni. To, czy nasza instalacja będzie w stanie dostarczyć nam zamierzonej ilości energii elektrycznej, zależy od wielu czynników, takich jak np. wielkość instalacji. Nie mniej, należy pamiętać, że w przypadku, gdy Twoja instalacja nie będzie w stanie wyprodukować wystarczającej energii, automatycznie przełączy jej pobór z sieci. Należy w tym miejscu przypomnieć, że kiedy system PV wytwarza więcej energii, niż potrzebujemy, wysyła on nadwyżkę do zakładu energetycznego, który według ustawy ma obowiązek ją magazynować. Gdy energia zostanie pobrana z sieci, rozliczenie z Twoim dostawcą polega na różnicy pomiędzy energii pobranej i oddanej. W przypadku odpowiednio dobranej instalacji energia wytworzona przez panele słoneczne w okresie letnim, jest w stanie zaspokoić całoroczne luki produkcji prądu.

Zastanawiasz się nad inwestycją w panele słoneczne? Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoja instalacja zapewni Ci całoroczne oszczędności – umów się z naszym specjalistą fotowoltaicznym.