ZADZWOŃ 512 511 317

Jak działa inwerter?

By Angela Świercz — In Blog — 4 kwietnia 2019

04

Kwi
2019

Inwerter znany również pod nazwą falownik to mózg całego systemu fotowoltaicznego. Odgrywa on bowiem kluczową rolę w każdej instalacji, niezależnie czy chodzi o system mieszkalny o mocy 3kW, czy elektrownię o mocy 5 MW. Podstawową funkcją falownika jest “odwrócenie” prądu stałego (DC) na prąd zmienny (AC). Prąd AC jest bowiem standardem używanym przez nasze urządzenia, dlatego inwerter postrzega się jako “bramę” między systemem fotowoltaicznym a odbiorcą energii. Jak działa inwerter?

Jaka jest różnica pomiędzy prądem stałym a prądem zmiennym?

Kiedy na lekcji fizyki nauczyciel wyjaśnia nam podstawową ideę elektryczności jako przepływu elektronów, zwykle mówi o prądzie stałym (DC). DC to moc, która płynie w jednym kierunku w obwodzie. Prąd stały jest wykorzystywany przez małe urządzenia i gadżety, gdzie moc jest zgromadzona w baterii. Przykładem może być latarka, w której mamy obwód (nieprzerwaną pętlę elektryczną) łączący baterię, lampę i przełącznik, a energia elektryczna jest systematycznie transportowana z akumulatora do lampy.

W przypadku urządzeń gospodarstwa domowego, których zasilanie pochodzi z gniazdka w ścianie, opiera się na prądzie przemiennym (AC). W prądzie przemiennym energia elektryczna przełącza kierunek około 50-60 razy na sekundę. Jeśli elektrony wydobywające się z gniazdka dostaną się kilka milimetrów w dół kabla, muszą odwrócić kierunek i wrócić ponownie.

Jak działa inwerter?

Większość urządzeń, które mamy w naszych domach, zaprojektowano specjalnie z myślą o zasilaniu prądem przemiennym. Urządzenia, które potrzebują prądu stałego, ale muszą pobierać prąd z gniazdek AC, potrzebują dodatkowego urządzenia zwanego prostownikiem, zazwyczaj zbudowanego z podzespołów elektronicznych zwanych diodami, w celu konwersji prądu zmiennego na prąd stały.

Inwerter wykonuje pracę odwrotną i dość łatwo zrozumieć istotę jego działania. Panele fotowoltaiczne za pomocą ogniw krzemowych wytwarzają prąd stały. Głównym zadaniem falownika jest przekształcenie go w prąd zmienny. Inwerter przerzuca bowiem napływający prąd stały w przód i w tył, odwracając styki. Przemienne napięcie w czasie rzeczywistym dostarczane jest do Twoich urządzeń lub do sieci energetycznej, w przypadku gdy w danej chwili nie masz zapotrzebowania na wytworzoną przez panele energię (nadwyżki). 80 procent “oddanej” do sieci energii możesz odebrać sobie za darmo w sytuacji odwrotnej. Kiedy Twoja instalacja nie będzie w stanie wyprodukować wystarczającej ilości energii elektrycznej, system automatycznie pobiera niezbędną energię z sieci. Przykładowo: latem, kiedy mamy długie słoneczne dni, zazwyczaj produkujemy nadwyżki, które magazynujemy w sieci. Zimą zaś, kiedy dni są krótsze i bardziej pochmurne, instalacja odbiera zmagazynowaną energię.

Kolejnym ważnym zadaniem inwertera jest odnotowywanie ile energii elektrycznej wyprodukowały Twoje panele fotowoltaiczne oraz jaką ilość prądu pobrałeś z sieci. Dzięki niemu dowiesz się, ile prądu produkujesz, czyli ile udało Ci się zaoszczędzić.

Jak widzisz, inwerter jest mózgiem całego systemu fotowoltaicznego. Nie daj się więc zwieść tanim czy używanym częścią. Jeżeli jesteś zainteresowany fotowoltaiką i chcesz być pewien, że zarówno panele, jak i wszystkie komponenty instalacji są najwyższej jakości, umów się z naszym specjalistą na darmowy audyt.