ZADZWOŃ 512 511 317

5 przypadków, kiedy nie zakładać fotowoltaiki

By Angela Świercz — In Blog — 15 listopada 2018

15

Lis
2018

Instalacja fotowoltaiczna za pomocą ogniw słonecznych przechwytuje energię ze słońca, którą przekształca w prąd. Pomimo iż do produkcji energii wymaga światła słonecznego, można korzystać z systemu również w pochmurne dni oraz w okresie zimowym. Latem, gdy fotowoltaika działa najefektywniej, można magazynować nadwyżki wyprodukowanej energii u dystrybutora, i wykorzystać wtedy, gdy potrzebujemy. Instalacja fotowoltaiczna może przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2, przy jednoczesnej minimalizacji rachunków za energię elektryczną. Pomimo wielu zalet inwestycja w system PV, nie jest małym wydatkiem. Należy więc dobrze zastanowić się, czy na pewno będzie dla nas opłacalna. Przedstawiamy 5 przypadków, kiedy nie zakładać fotowoltaiki.

Stary dach

Fotowoltaika najczęściej instalowana jest na dachu. Jeżeli masz więc stary dach i zastanawiasz się nad jego wymianą bądź jego konstrukcja jest słaba, należy w pierwszej kolejności rozwiązać te problemy. Wśród 5 przypadków, kiedy nie zakładać fotowoltaiki, ten jest jednym z najistotniejszych. Możemy narazić się nie tylko na dodatkowe koszty, biorąc pod uwagę dodatkowy demontaż i montaż instalacji po podjęciu decyzji o wymianie dachu, ale i ciężar instalacji może zagrażać zawaleniem konstrukcji dachu.

Niskie rachunki za prąd

Kolejnym przypadkiem, kiedy nie zakładać fotowoltaiki jest niski rachunek za prąd. To właśnie on jest jednym z głównych wyznaczników opłacalności inwestycji. Jeżeli Twoje rachunki za 2-miesięczne zużycie energii elektrycznej, nie przekraczają 100 zł, inwestycja w PV będzie zwracać się znacznie dłużej niż założone max. 10 lat, przez co jest mniej rentowna. W tym miejscu należy jednak wziąć pod uwagę, nadchodzące podwyżki nawet do 50%. Opłacalność takiej inwestycji pozostaje, biorąc pod uwagę poprawę jakości powietrza.

Przeprowadzka

Jeżeli w przeciągu kilku najbliższych lat planujesz przeprowadzkę, musisz się przygotować, że nie odzyskasz w pełni swojej inwestycji. Nie dotyczy to sytuacji, w której planujesz sprzedaż nieruchomości z instalacją fotowoltaiki, bowiem podwyższa ona jej wartość. Domy z panelami słonecznymi, mogą również przyciągnąć większą ilość potencjalnych nabywców.

Zacieniona instalacja

Do produkcji energii elektrycznej panele słoneczne potrzebują światła słonecznego. Jeżeli zastanawiasz się, kiedy nie zakładać fotowoltaiki, jednym z kluczowych przypadków, jest brak możliwości zainstalowania jej, w miejscu z nieograniczonym dostępem do słońca. Jeżeli więc mieszkasz w miejscu, gdzie drzewa, wysokie budynki, bądź inne znaczące przeszkody, miałyby Tworzyć cień na instalację, może ona nie wytwarzać wystarczającej ilości energii.

Możliwa instalacja jedynie w północną stronę

Jeżeli Twój dach jest skierowany jedynie na stronę północną, nie warto zastanawiać się nad inwestycją. Twoje panele nie będą miały dostępu do słońca, przez co nie dostarczą Ci założonej energii.

Jeżeli, pomimo że Twój dom nie spełnia wymogów z powodu słabej konstrukcji dachu, jego skierowania na stronę północną, bądź zacienienia, jesteś zainteresowany instalacją fotowoltaiczną, umów się z naszym ekspertem. Dzięki temu uzyskasz fachową poradę, czy istnieje możliwość instalacji systemu w innej korzystnej lokalizacji, oraz poznasz wycenę systemu.