ZADZWOŃ 512 511 317

Jak przebiega montaż paneli fotowoltaicznych?

By Angela Świercz — In Blog — 16 października 2018

16

Paź
2018

Montaż paneli fotowoltaicznych uwarunkowany jest kilkoma czynnikami, a prawidłowa instalacja ma zapewnić, iż będą one osiągały maksymalną wydajność. W tym artykule dowiesz się, jak krok po kroku, przebiega proces instalacji słonecznej PV, oraz na co należy zwrócić uwagę przy montażu.

Dobór odpowiedniej lokalizacji

Pierwszym krokiem, który wykona Twój instalator, będzie dobór odpowiedniej lokalizacji, oraz sprawdzenie konstrukcji Twojego dachu. Montaż paneli fotowoltaicznych powinien odbywać się w kierunku południowym oraz pod odpowiednim kątem. W zależności od położenia geograficznego waha się on między 25 a 50 stopni. Aby uzyskać maksymalną ekspozycję na słońce, należy się również upewnić, że panele słoneczne nie będą zacienione przez inne budynki czy drzewa.

Skład komponentów

W skład Twojej instalacji wchodzą:

  • Panele słoneczne – Składają się z pojedynczych ogniw słonecznych, pokrytych antyrefleksyjną szybą, otoczonych aluminiową ramą. Ciężar paneli słonecznych może wynosić od 15 do 30 kg w zależności od rozmiaru i producenta.   
  • Kotwy dachowe – Haki ze stali nierdzewnej, które wkręca się w krokwie dachowe, tworząc podstawę dla systemu mocowania. Są one niewidoczne po zamontowaniu paneli.
  • Rama montażowa – Składa się z dwóch równoległych prętów aluminiowych lub szyn w każdym rzędzie paneli.
  • Zaciski – Przytrzymują panele na ramie. Istnieją dwa typy: zaciski końcowe i zaciski środkowe. Zaciski końcowe  używa się na końcu rzędu paneli mocujących. Środkowe zaciski znajdują się pomiędzy dwoma panelami i zapewniają, że są one rozmieszczone równomiernie, zwykle 200 mm od siebie.
  • Falownik (inwerter) – Serce całego systemu fotowoltaicznego. Odpowiada za zmianę prądu stałego, jaki wytwarza system PV, w prąd zmienny występujący w domowej sieci odbiorczej. W przypadku awarii napięć takiego jak zwarcie bądź zbyt dużego napięcia podczas burzy, falownik odłącza również system fotowoltaiczny od sieci.
  • Okablowanie oraz akcesoria łączeniowe – Przewody elektryczne łączące panel elektryczny z ogólnym systemem zasilania.
Montaż paneli fotowoltaicznych

Pierwszym krokiem jaki wykonają monterzy Twojego systemu fotowoltaicznego, jest przykręcenie kotew dachowych do krokwi. Rodzaj użytych kotew, zależy od rodzaju dachówek, gdyż każda kotwica i dachówka mają inną metodę mocowania.

Następnie aluminiowe pręty tworzące ramę są mocowane do kotew dachu za pomocą specjalnie zaprojektowanego systemu blokowania, aby zapewnić brak ruchu. Na górze ramy monterzy umieszczą panele fotowoltaiczne oraz przymocują je za pomocą zacisków, aby zapewnić usztywnienie.

Panele są już okablowane przez producenta, aby jednak uzyskać gotowy system, następnym krokiem jest przeprowadzenie okablowania do falownika. Aby ukryć przewody, elektrycy przeprowadzą kable pod panelami. Zazwyczaj kierowane są one na poddasze pod płytkami. W wyznaczonym przez Ciebie miejscu w domu elektryk zamontuje falownik oraz podłączy go z ogólnym systemem zasilania Twojego domu. Po zakończeniu okablowania włączy falownik oraz uruchomi system. Ostatnim krokiem na drodze do uzyskania energii słonecznej są pomiary elektryczne oraz sporządzenie protokołu odbioru.

montaż paneli fotowoltaicznych, fotowoltaika, sunsolar

 Umów się na darmowy audyt z naszym przedstawicielem, aby dowiedzieć, się ile możesz zaoszczędzić na prądzie, montując panele fotowoltaiczne.