ZADZWOŃ 512 511 317

Fotowoltaika – najczęściej popełniane błędy

By Angela Świercz — In Blog — 3 grudnia 2018

03

Gru
2018

Fotowoltaika zapewnia oszczędności finansowe, związane ze wciąż rosnącymi rachunkami za energię elektryczną. Aby jednak spełniała swoją funkcję i osiągała maksymalną wydajność przez wiele lat, należy wystrzegać się błędów.  Jeżeli planujesz inwestycje w panele słoneczne, koniecznie sprawdź, jakie są najczęściej popełniane błędy, aby uniknąć poważnych problemów.

Oszczędzanie

Koszt inwestycji w panele słoneczne niewątpliwie nie należy do najmniejszych, jednak wybór najtańszego wykonawcy, może nie być dobrym pomysłem. Bądź ostrożny – oprócz świetnej oferty cenowej, sprawdź wszystkie parametry oraz komponenty. Rosnący popyt na odnawialne źródła energii przyciągnął nieuczciwych sprzedawców, którzy oferują towar o niskiej jakości. Krótkoterminowe oszczędności, na dłuższą metę mogą okazać się droższe.

Nieodpowiednia lokalizacja

Dobór odpowiedniej lokalizacji jest kluczowy, aby instalacja fotowoltaiczna zapewniła energię elektryczną. Obszar paneli słonecznych powinien być czysty i mieć nieograniczony dostęp do słońca przez cały dzień. Oznacza to brak jakichkolwiek przeszkód między promieniami słonecznymi a powierzchnią paneli słonecznych – cienie drzew czy sąsiadujących budynków. Najczęściej popełniane błędy przy doborze odpowiedniej lokalizacji, to nie uwzględnianie, zmieniającego się zacienienia w innych porach dnia, roku i rosnących drzewach. Należy pamiętać, że niska pozycja słońca w zimie rzuca dłuższy cień. Instalacja fotowoltaiczna powinna być skierowana w kierunku południowym oraz pod kątem 25-50 stopni, w zależności od położenia geograficznego.

Nieodpowiedni projekt

Najczęściej popełniane błędy obejmują wadliwe bądź źle przygotowane projekty. Może to skutkować nie tylko niską wydajnością paneli słonecznych, ale i grozi wystąpieniu awarii. Należy zatem pamiętać, aby projekt zawierał wszelkie niezbędne detale, takie jak: nośność dachu, zacienienie, oraz odpowiednie przeprowadzenie przewodów. Upewnij się, że dostarczyłeś wykonawcy szczegółowe informacje na temat budynku.

Błędnie oszacowany uzysk paneli

Kolejnym powodem, dla którego podczas doboru wykonawcy, nie należy kierować się jedynie niską ofertą cenową, jest nieodpowiednie oszacowanie zapotrzebowania oraz uzysku z paneli. Skutkować to może nie opłacalnością inwestycji. Z każdego kWp zainstalowanej instalacji, uzysk energii elektrycznej powinien wynosić 1005 kWh rocznie. Ekspert powinien obliczyć, oraz dostosować Twoje zapotrzebowanie na wielkość instalacji.

Nieodpowiedni transport

Aby panele fotowoltaiczne działały poprawnie, nie mogą być uszkodzone, co dzieje się przez nieodpowiedni transport. Upewnij się, że nie posiadają uszkodzeń mechanicznych takich jak pęknięcia, po dostarczeniu ich przez dostawcę.

Wszystkie zawarte w niniejszym artykule najczęściej popełniane błędy, mogą spowodować, iż Twój system fotowoltaiczny nie dostarczy Ci właściwej ilości energii elektrycznej, oraz ryzyko wystąpienia awarii. Aby system PV działał bezawaryjnie i z maksymalną wydajnością, należy zadbać o każdy szczegół. Postaw na wiedzę i doświadczenie – Umów się z naszym ekspertem ds. fotowoltaiki.