ZADZWOŃ 512 511 317

Od stycznia 2019 możemy odliczyć koszty fotowoltaiki od podatku

By Angela Świercz — In Blog — 10 stycznia 2019

10

Sty
2019

Wzrost cen za energię elektryczną powoduje duże zainteresowanie fotowoltaiką, jednak jej wysoki koszt inwestycyjny może odstraszać właścicieli domów. Rozważając opłacalność inwestycji, należy wziąć pod uwagę, iż Polski rząd kontynuując swoje działania antysmogowe, uchwalił nowelizację ustawy o PIT  i o ryczałcie. Wynika z niej, iż od Stycznia 2019 roku możemy odliczyć koszty fotowoltaiki od podatku. W dzisiejszym artykule przedstawiamy Wam najważniejsze zmiany w nowelizacji ustawy. 

Kto może odliczyć koszty fotowoltaiki od podatku?

Z końcem listopada 2018 roku w Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Przewiduje ona ulgę na termomodernizację oraz remonty. Na liście materiałów budowlanych oraz urządzeń podlegających uldze znajduje się również fotowoltaika. Od podstawy podatku dochodowego osoby fizyczne mogą odliczyć do 53 tys. zł całości inwestycji, w tym panele słoneczne, niezbędne komponenty oraz montaż instalacji.

Według ustawy prawo do odliczenia podatku mają mieć właściciele bądź współwłaściciele domów jednorodzinnych, którzy ponieśli wydatki w roku podatkowym na przedsięwzięcie, które zostanie zakończone w okresie 3 lat. Co więcej, jeżeli kwota odliczenia nie znajduje pokrycia w rocznym dochodzie podatnika, będzie mógł on odliczyć go w kolejnych latach. Nie może być to jednak później, niż 6 lat od końca roku kalendarzowego, w którym na przedsięwzięcie poniesiono pierwszy wydatek. Odliczyć koszty fotowoltaiki od podatku, będzie można rozliczając się zarówno przy stawce 18%, 32%, podatku liniowego oraz ryczałtu. Pomimo iż ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku, odliczyć koszty fotowoltaiki można również w przypadku przedsięwzięcia rozpoczętego w roku 2018, a które zakończyć ma się po 31 grudnia 2018 roku.

Nowelizacja ustawy spowodowała, iż fotowoltaika opłaca się jeszcze bardziej. Inwestując w panele słoneczne, zminimalizujesz swoje rachunki za energię elektryczną i przyczynisz się do zmniejszenia emisji szkodliwego smogu . Umów się z naszym specjalistą na darmowy niezobowiązujacy audyt.