ZADZWOŃ 512 511 317

Rozwój fotowoltaiki w Polsce

By Angela Świercz — In Blog — 28 października 2018

28

Paź
2018

Rozwój sektora odnawialnych źródeł energii jest jednym z priorytetów polskiego rządu. Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego z 23 kwietnia 2009 r. wszystkie państwa członkowskie UE powinny osiągnąć 15% całkowitej energii ze źródeł odnawialnych. Za każde niedopełnione odchylenie, grożą sankcje finansowe. Na jakim etapie jest rozwój fotowoltaiki w Polsce? Czy w najbliższej przyszłości wykorzystany będzie większy potencjał rynku? Wszystko wskazuje na to, że jest to możliwe, ponieważ rynek fotowoltaiczny znajduje się w fazie dynamicznych zmian.

Ceny energii elektrycznej

Najnowszy raport Instytutu Energii Odnawialnej “Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2018” prognozuje znaczący wzrost elektrowni PV w Polsce już do 2020 r.. Jako główny napęd wskazywane są gwałtowne podwyżki cen energii elektrycznej. Przypomnijmy – ze względu na Unijny wzrost cen za emisję gazów cieplarnianych oraz podwyżki ceny za węgiel, w Polsce obserwujemy ciągły wzrost ceny za energię elektryczną. Co więcej, do 2020 r. przewidywane są kolejne podwyżki, nawet do 50%.

Nowelizacja Ustawy OZE

Według raportu IEO dzięki nowelizacji ustawy OZE, którą w czerwcu b.r. podpisał Prezydent Andrzej Duda, inwestycje realizowane w ramach aukcji, wkrótce będą dominować na polskim rynku fotowoltaiki. Dotychczas odbyły się jedynie dwie aukcje OZE. W grudniu 2016 roku dla nowych inwestycji fotowoltaicznych i wiatrowych o mocy powyżej 1MW wygrało zaledwie 84 oferty. W drugiej aukcji w roku 2017 ponad 4 razy więcej – 352 oferty.

Obecnie łączna zainstalowana moc instalacji fotowoltaicznych wynosi 300 MW.  Daje to 3,4% udział fotowoltaiki w polskim OZE. W efekcie nowelizacji ustawy/ aukcji do 2020 roku ma powstać ok. 360 MW nowych mocy. Jak wskazuje raport IEO dzięki systemowi aukcyjnemu, do końca roku 2020 r., diametralnie zmieni się obraz branży fotowoltaicznej. Może się ona stać jedną z wiodących technologii odnawialnych źródeł energii, pod względem mocy zainstalowanej. Według przewidywań IEO na koniec 2020 r. skumulowana moc wszystkich systemów fotowoltaicznych może przekroczyć 3,2 GW.

Czyste Powietrze

Aby uniknąć sankcji finansowych oraz możliwie zrealizować wymagania UE, w Polsce ruszył również program “Czyste Powietrze”. To również wpływa na zainteresowanie, a co za tym idzie rozwój fotowoltaiki w Polsce. Polega on na możliwości skorzystania z dofinansowania bądź nisko oprocentowanej pożyczki na inwestycje w termomodernizację domów jednorodzinnych, oraz nowych źródeł ciepła. Wnioski składać można do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w latach 2018-2029. Całkowity przewidziany budżet, wynosi 103 mld zł.

Wzrost ceny za energię elektryczną, nowelizacja ustawy OZE, oraz program czyste powietrze, to nie jedyne czynniki wpływające na rozwój fotowoltaiki w Polsce. Wśród naszej społeczności rośnie świadomość, o zagrażającym zdrowiu poziomie smogu w naszym Kraju. Fotowoltaika zaś znajduje zastosowanie w produkcji tzw. zielonej energii.

Umów się z naszym specjalistą, aby dowiedzieć się ile możesz zaoszczędzić, inwestując w system fotowoltaiczny, oraz poznać wycenę instalacji. Jeżeli zdecydujesz się, wziąć udział w programie Czyste powietrze, pomoże Ci złożyć wniosek w przeciągu 30 dni. Rozliczenie montażu instalacji odbędzie się po otrzymaniu środków rządowych.