ZADZWOŃ 512 511 317

Stacje ładowania pojazdów a fotowoltaika

By Angela Świercz — In Blog — 10 grudnia 2018

10

Gru
2018

Problem z zanieczyszczeniem powietrza spowodował, że na całym świecie dyskutuje się o odnawialnych źródłach energii. Nic więc dziwnego, że rynek motoryzacyjny opracował alternatywny dla tradycyjnych pojazdów spalinowych czysty i wydajny środek transportu. Są nim samochody elektryczne (EV). Szybkie stacje ładowania pojazdów są konieczne, aby pojazdy elektryczne stały się powszechnie akceptowane. To przede wszystkim długi czas ładowania jest główną przeszkodą dla ich powszechności.

Do tej pory rynek samochodów elektrycznych i energii fotowoltaicznej istniał niezależnie od siebie, pomimo iż w znacznym stopniu pokrywają się one zarówno pod względem celów, jak i rynku docelowego. Łącząc stację ładowania pojazdów z energią z paneli słonecznych, można uzyskać wiele korzyści, co prawdopodobnie przyspieszy rozwój obu technologii.

Dlaczego warto posiadać stacje ładowania pojazdów z instalacją fotowoltaiczną?

Istnieje wiele czynników motywujących do przejścia na energię słoneczną oraz na pojazd elektryczny. Między innymi obniżenie bieżących kosztów energii, zwiększenie niezależności energetycznej i zmniejszenie emisji CO2.

Kiedy przechodzimy wyłącznie na system EV (samochody elektryczne), nie chroni to dostatecznie naszego środowiska. Dzieje się tak dlatego ponieważ paliwa kopalne są nadal spalane do wytwarzania energii, aby naładować pojazd. Gdy natomiast połączymy system EV z fotowoltaiką, emisje węglowe mogą zostać zredukowane w bardziej znaczący sposób.

Stacje ładowania pojazdów za pomocą energii słonecznej, są również rozwiązaniem dla długo ładujących się pojazdów. Dzięki innowacyjnym technologiom, takim jak „tryb solarny”, ładowanie pojazdu elektrycznego może być 2,5 razy szybsze, niż w przypadku tradycyjnego ładowania.

Kolejną korzyścią posiadania obu systemów jest to, iż systemy EV można wykorzystać w celu magazynowania nadwyżki energii, wytworzonej w bardziej słoneczne dni przez panele, po czym wykorzystać wtedy, gdy będziemy posiadali takie zapotrzebowanie.

Wiele krajów europejskich, takich jak: Dania, Wielka Brytania czy Niemcy w najbliższych latach mają wprowadzić zakaz sprzedaży samochodów spalinowych, w celu poprawy jakości powietrza. Jakkolwiek dziś Polska wydaje się być daleko za nimi, istnieje prawdopodobieństwo, że takowy pojawi się również w naszym kraju. Inwestycja w stacje ładowania pojazdów oraz w instalację fotowoltaiczną łącznie może być sporym wydatkiem. Można je jednak zminimalizować dzięki oszczędnościom czasowym. Jeżeli nie jesteś posiadaczem pojazdu elektrycznego, warto już dziś zainwestować w panele słoneczne, aby przygotować się na przyszłość.

Jeżeli posiadasz stacje ładowania pojazdów i chcesz szybciej ładować swój samochód elektryczny bądź zminimalizować rachunki za energię elektryczną, skontaktuj się z naszym specjalistą fotowoltaicznym.